Kortárs jelenlét, közös hagyomány – a zene is főszerepet kap a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválján
Idén nyáron immár 37. alkalommal találkoznak Kisvárdán a határon túli és magyarországi magyar színházak. A fesztivál programja a hagyománytisztelet és a kortárs újító szándék egyensúlyát kínálja: különleges szövegek, érzékeny rendezések és tíz előadásban kortárs zeneszerzők eredeti kompozíciói mélyítik a színházi élményt.

Eleven szellemiség
Balogh Tibor művészeti tanácsadó tizedik éve dolgozik azon, hogy a válogatás tükrözze a Kárpát-medencei magyar színházi élet sokszínűségét és eleven szellemiségét.
Kérjük, kövess minket ezeken a felületeinken is:
youtube.com/@kultkocsmamumag2597
„Tisztelni a múltat, de figyelni a jövőre is.”
– vallja évek óta, és szerinte nemcsak a klasszikus értékek megőrzése fontos, hanem a fiatal alkotók és kísérletezők bevonása is.
Versenyprogram
A versenyprogramban idén is találkozhatunk vajdasági, erdélyi, kárpátaljai és felvidéki társulatokkal: érkeznek Szabadkáról, Kassáról, Beregszászról, Sepsiszentgyörgyről, és több előadás is kortárs magyar szerzők új szövegeire és zenei világaira épül.
Színpadra írt dallamok – amikor a zene is főszereplő
Tyúklétra
A szabadkai Népszínház Tyúklétra című produkciójában Pálfi Ervin nemcsak főszereplőként, hanem zeneszerzőként is jelen van – érzékeny alkotóként minden jelenethez a hangulatát és mondanivalóját követő zenei világot teremt.
“OLTSD VELÜNK SZOMJADAT!”
Magazinunk anyagainak elkészítéséhez, oldalaink fejlesztéséhez támogatókat keresünk!
“Kortyolj belénk!”
Tomcsa Sándor Színház
A Tomcsa Sándor Színház Kafka A per című művének kortárs adaptációját hozza el: sűrített szöveggel és Bocsárdi Magor zenéjével.
Zenei világ
Aki látta az Iráni konferenciát, emlékezhet, milyen meghatározó szerepet kapott benne a zene – kíváncsian várjuk, ezúttal milyen zenei világban szólal meg Kafka története.
Dimash elérhetőségei
Linkek:
Emigránsok
Kelemen László az Emigránsok (Spectrum Színház) konszonáns abszurd zenéjével hökkent meg, tágítva a műfaj határait, Bogdán Zsolt és Szarvas József emlékezetes játékát kísérve.
Az anya
Ábel Poljakov Az anya című darabjához komponált műve pedig az anya-fiú kapcsolat lelki mélységeit tárja fel.
Talgat Batalov
A budapesti Karinthy Színház és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának koprodukciójában készült előadás magyar nyelvű ősbemutatónak számít, rendezője az üzbég származású Talgat Batalov.
Én vagyok a szél
Az Én vagyok a szél című előadásban Boros Csaba zenei motívumai kísérik végig a nézőt a filozófiai kérdéseken.
Tordai Tekla emlékének
Az előadást a rendező, Tompa Gábor feleségének, Tordai Tekla emlékének ajánlja.
Angyal szállt le Babilonba
A Tamási Áron Színház Angyal szállt le Babilonba című Dürrenmatt-adaptációjában Bakk-Dávid László zenéje groteszk és szatirikus tónust kölcsönöz az előadásnak.
Képzelt beteg
A rendező: Bocsárdi László, akinek előadásaiban a zene visszatérő alkotótárs. Varga Bálint friss és modern hangzása mai élménnyé teszi a Szegedi Pinceszínház Képzelt beteg című klasszikusát.
A cigány
ifj. Kucsera Géza pedig két előadásban is közreműködik zeneszerzőként: A cigány című társadalmi drámában, valamint a kolozsvári Én vagyok a szél társszerzőjeként.
Tanyaszínház
Oláh Tamás dramaturg így ajánlja a Tanyaszínház előadását:
A jó elkerülhetetlen győzelme
„Szigligeti Ede több mint másfél évszázaddal ezelőtt íródott népszínműve semmit sem veszített aktualitásából. Érzelmes, humoros, felemelő és szembesítő történet sok zenével és tánccal szerelemről, fiatalságról, elfogadásról, kirekesztésről, áldozathozatalról és a jó elkerülhetetlen győzelméről.”
Liliom
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Liliom című előadásában a városperem legendája rockzenei környezetben születik újjá – a díszlet- és jelmeztervező, Márton Erika munkáját UNITER-díjra jelölték.
Hangyabefőtt
Zentáról érkezik Szegedi-Szabó Béla Hangyabefőtt című zenés családi előadása, amelyben Mezei Szilárd zenéje váratlan fordulatokkal és színekkel gazdagítja a csavaros cselekményt.
Az Angyalok a lombok között
Az Angyalok a lombok között című előadásban (Kosztolányi Dezső Színház) Szerda Árpád zenéje ráerősít a misztikus, már-már spirituális drámaiság hangulatára.
Megtörtént eset
A Csábi Anna rendezése egy megtörtént eset feldolgozása.
Történetmesélés
A fesztivál évről évre bizonyítja, hogy a zene nemcsak aláfestés, hanem önálló jelentéshordozóvá is válik, a színházi történetmesélés részévé.
Eredeti művek
Az idei év tíz produkciójában kortárs magyar zeneszerzők eredeti művei csendülnek fel – élőben vagy felvételről, de minden esetben szervesen illeszkedve az előadások szerkezetébe.
Múlt és jövő is…
Balogh Tibor szerint a fesztiválnak nemcsak múltja van, hanem jövője is:
Nemes pillanatok
„A hagyományápolás kevés, a jövő hagyományáról is gondoskodnom kell: idecsalogatni a színházrajongó fiatalokat, s az emlékezetüket nemes pillanatokkal gazdagítani.”
Kortárs zeneszerzők
Ezt a célt szolgálják a kortárs zeneszerzők munkái is, amelyek nemcsak kísérik, hanem újragondolják az előadásokat – sok esetben kulcsszereplővé válva a színpadon.
www.kultkocsma.hu
Alapítók:
CSALA SÁNDOR BENJÁMIN/BENI
Visnyei Ferenc/Visó
Időpont
A Fesztivál időpontja: 2025. június 20–28.
Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja