Több mint cserép* címmel tartott kurátori tárlatvezetést március 22-én Dr. Terendi Viktória néprajzkutató a vásárhelyi Tornyai János Múzeumban, a Búfelejtők című kiállításon. Bemutatta a butellák alaki, méret- és időbeli sokszínűséget, a mázak, a díszítések és a feliratok változatosságát.

#Néprajz #Irodalom #Art #Képzőművészet #CsohányKálmán #Vásárhely #TornyaiJánosMúzeum #ethnography #Literature #HSZCEötvösJózsefTechnikum #April10 #Thursday #kultkocsma #friend #man #woman #szeretet #mindenki #Végtelen #Love #Life #kultkocsma #exhibition #kiállítás #VojnichZsófia
„mondva csinált”
A kiállított közel kétszáz tárgy (és ezzel együtt valamennyi butella) közös nevezője, hogy hódmezővásárhelyi fazekasok műhelyeiből indult „hódító útjára” a 19. század elején a csakis pálinka tárolására használatos, kívül-belül mindig mázás, ún. „mondva csinált”, tehát szinte kizárólag megrendelésre készült edény.
Kérjük, kövess minket ezeken a felületeinken is:
youtube.com/@kultkocsmamumag2597
Képzelet
Minden további már a képzeleten és a készítő mester keze ügyességén múlott…
www.kultkocsma.hu
Alapítók:
CSALA SÁNDOR BENJÁMIN/BENI
Visnyei Ferenc/Visó
Nyár végéig
A vásárhelyi butellák kultúrtörténetébe betekintést nyújtó tárlat a nyár végéig tekinthető meg a múzeum emeletén.
Butella
“Szép butella az én nevem, mikor pálinka van bennem, de ha pálinka nincs bennem, csak cserép az én nevem.” (Gyakran előforduló butellavers, 19-20. sz.)
Dimash elérhetőségei
Linkek:
“OLTSD VELÜNK SZOMJADAT!”
Magazinunk anyagainak elkészítéséhez, oldalaink fejlesztéséhez támogatókat keresünk!
“Kortyolj belénk!”
209 év
209 év több mint 180 butellája egy kiállításon.
Szeretettel várják a népi kultúra, a mázas edények és a pálinka (!) kedvelőit!
„Ennél jobb helyt nem lelek.”
A HSZC Eötvös József Technikum tizedikes osztályainak részvételével múzeumi órák indultak a Tornyai János Múzeum Csohány Kálmán és Vásárhely című kiállításában. A tárlat kiváló lehetőséget nyújt a képzőművészet és az irodalom kapcsolatának felfedezésére, ugyanis Csohány több kortársához hasonlóan jelentős illusztrátori munkát végzett, rajzolt Berzsenyi Dániel, Csokonai Vitéz Mihály, Ady Endre, Juhász Ferenc, Weöres Sándor művekhez.

Vojnich Zsófia
A diákok Vojnich Zsófia művészettörténész, magyar-történelem szakos tanár foglalkozásán Ady Endre: Fölszállott a páva, Csokonai Vitéz Mihály: A víg poéta, valamint Szegény Zsuzsi, a táborozáskor verseivel ismerkedtek meg és dolgozták fel Csohány Kálmán grafikáinak segítségével.
Csohány 100
A rendhagyó, leginkább hatodikos és tizedikes tananyaghoz kapcsolódó irodalomórákra jelentkezni a Csohány 100 kiállítás zárásáig, április 17-ig lehet. Nemcsak hódmezővásárhelyi, hanem más településekről érkező iskoláknak, osztályoknak is nyitva áll a múzeum ajtaja.
Itthon is mozikba kerül a Felhőatlasz rendezőjének új filmje
Kiemelt -és nyitókép:
Csohány Kálmán: A víg poéta
1973, papír, tus, 31×21 cm, J.j.l.: “Csohány 1973.
Tornyai János Múzeum Képzőművészeti Gyűjtemémy ltsz.: 73.27.1
Fotó: Donka Gábor