Néptáncelőadással tiszteleg Kallós Zoltán erdélyi népzene- és néprajzkutató emléke előtt az Udvarhely Néptáncműhely, a Ritka magyar – Kallós Zoltán emlékére című produkciót május 8-án mutatják be Székelyudvarhelyen.
Tánc- és zenei hagyomány
A Ritka magyar cím egyrészt a neves népzenekutató apai-anyai szülőföldjének – Kis-Szamos melléke és Észak-Mezőség – tánc- és zenei hagyományára, az itt táncolt táncra vonatkozik.
“OLTSD VELÜNK SZOMJADAT!”
Magazinunk anyagainak elkészítéséhez, oldalaink fejlesztéséhez támogatókat keresünk!
“Kortyolj belénk!”
Szórványosodó magyarság
Másrészt utal a szórványosodó mezőségi magyarságra, de a kiemelkedő, ritka életpályát magának tudható Kallós Zoltán személyére is – mutatott rá a Kallós Zoltán emlékére készülő néptáncelőadás ismertetőjében Tőkés Csaba Zsolt rendező-koreográfus.
Kallós Zoltán üzenete
A címmel Kallós Zoltán egy fontos üzenetét is tolmácsolni szeretnék az alkotók: felhívni az emberek figyelmét az emberi élet mulandóságára.
Nem mindegy…
Arra, hogy nem mindegy mit hagyunk hátra a következő generációknak.
Kérjük, kövess minket ezeken a felületeinken is:
youtube.com/@kultkocsmamumag2597
Megérdemli
A Székelyhon.ro beszámolója szerint Antal József, a rendező munkatársa az előadás ismertetésekor rámutatott: a 2018-ban elhunyt Kallós Zoltán megérdemli, hogy személyiségével és munkásságával hivatásos együttes foglalkozzon.
PIET Arion: “… there is always a kind of music in my heart…”
Támogatás
Emlékeztetett, hogy az erdélyi koreográfus és táncos szakmában nagyon sokan kapcsolatba kerültek vele, és “akiben Zoli bácsi egy kis ambíciót és a néptánc iránti szeretetet és alázatot látott, azokat a fiatalokat a tehetségéhez és a körülményeihez képest megpróbálta támogatni.”
Tőkés Csaba Zsolt
Tőkés Csaba Zsolt rendező-koreográfus, aki egyben a produkció díszlettervezője is.
Crimson: Epitaph – “… but I’m afraid there will be tears tomorrow…”
Kallós Zoltán élete
Elmondta, hogy az előadás körbe járja Kallós Zoltán életét a szülei találkozásától, gyermek- és fiatalkorán keresztül a sajátságos búcsúig.
“…lehetetlen küldetés…”
Úgy fogalmazott, hogy “lehetetlen küldetésre” vállalkoztak, mivel Kallós Zoltánnak akkora hagyatéka van, hogy azt lehetetlen egyetlen előadásba belefogni.
Reprezentatív táncanyag
Ezért próbáltak jelképes, reprezentatív táncanyagot választani, és minden esetben az ő gyűjtéseit használták zenei anyagként.
www.kultkocsma.hu
Alapítók:
CSALA SÁNDOR BENJÁMIN/BENI
Visnyei Ferenc/Visó
Mezőség
Lőrincz Hortenzia társkoreográfus arról beszélt, hogy bár Kallós Zoltán szakmai munkásságának jelentős részét Moldvában és a Gyimesekben töltötte, ez a tájegység kimarad a műsorból, a Ritka magyar Válaszúthoz és környékéhez, a Mezőséghez kapcsolódik.
Moldvai és csángóföldi gyűjtések
Kiemelte: Kallós Zoltán szintén jelentős moldvai és csángóföldi gyűjtései egy későbbi előadás témája lehetnek.
Tiszta folklór
A Ritka magyar az érzések, érzetek nyelvén a tiszta folklórból táplálkozva igyekszik Kallós Zoltán életére emlékezni.
Egyszerű díszletek
Az előadáshoz egyszerű díszleteket, jelmezeket használtak, hitelesen rekonstruálva az az adott vidék viseletét.
Alkotók
Az előadás zenei szerkesztője Kelemen László, társkoreográfusai Kádár Ignác, Lőrincz Hortenzia és Tőkés Edit, jelmeztervezője Székely Melinda.
Művészeti munkatárs, fényképész
A művészeti munkatárs Könczei Csongor, a fényképész Bartis Attila.
Szereplők
Szereplői az Udvarhely Néptáncműhely teljes tánckara.
Táncoktatók:
Feketelaki Tibor, Könczei Csongor, Székely Melinda, Vincze Júlia.
Bemutató
Az előadás bemutatója május 8-án lesz a székelyudvarhelyi művelődési házban, majd május 9-én, 10-én és 15-én is láthatja a közönség.
Válaszútton született
Kallós Zoltán (1926-2018) Kossuth-nagydíjas és Kossuth-díjas néprajzkutató, a Corvin-lánc kitüntetettje, a nemzet művésze a Kolozs megyei Válaszúton született.
Ballada és díszítőművészet
A zenefolklór és a népköltészet, különösen a ballada és a díszítőművészet kérdéseivel foglalkozott.
Balladák könyve
Nagy sikert aratott gyűjteménye a Balladák könyve, amelyben négy néprajzilag jelentős táj (Mezőség, Kalotaszeg, Moldva, Gyimes) balladaköltészetét mentette meg a művelődés számára.
Díjak – Európa Nostra-díj
Munkásságáért számos magasrangú kitüntetés mellett a kulturális örökségvédelem terén legrangosabbnak számító uniós elismeréssel, Európa Nostra-díjjal is kitüntették.
MTI/Kiemelt- és nyitókép: Hagyományok Háza