Eredményesen szerepelt a magyar csapat a 16. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpián. E megmérettetést Augusztus 10. és 20. között Lengyelországban rendezték meg ötvenkét ország csapatainak részvételével – közölték a szervezők hétfőn az MTI-vel.
“OLTSD VELÜNK SZOMJADAT!”
Magazinunk anyagainak elkészítéséhez, oldalaink fejlesztéséhez támogatókat keresünk!
“KORTYOLJ BELÉNK!”
#august #monday #tudomány #science #astronomy #planetárium #nemzetközicsillagászatidiákolimpia #Katowice #Lengyelország #ELTEGothardAsztrofizikaiObszervatórium #DARTűrszonda #GentiEgyetem #obszervatórium #NASA #bolygó #nemzet #magyarság #Hungary #Facebook #woman #man #YouTube #TikTok #amazing #reklám #instagram #amazing #MTI #England #world
Ezüst-, bronzérem és dicséret
A Katowicében megrendezett versenyről Elekes Dorottya, a budapesti Fasori Evangélikus Gimnáziumból ezüstéremmel tért haza. Schmercz Blanka, az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium diákja bronzéremmel; Horváth Zsóka, a Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnáziumból pedig dicsérettel lett gazdagabb vasárnap.
Posztdoktorok
Az öt tagú magyar csapat vezetői Kovács József, az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium tudományos főmunkatársa és Dálya Gergely, a Genti Egyetem posztdoktor kutatója voltak.
13 példa, 5 óra
A versenyen az elméleti feladatsor 13 példájára 5 óra állt a diákok rendelkezésére. Ennek során például azt kellett vizsgálniuk, hogy a NASA bolygóvédelmi programjának keretében indított DART űrszonda kisbolygóba történő becsapódása mennyire változtatta meg annak pályáját. Az adatelemzési feladatok során becslést kellett adniuk a Nagy-Magellán-felhő távolságára a törpegalaxisban az OGLE projektben detektált kettőscsillagok paraméterei alapján.
Egyéb feladatok
A planetáriumban csillagokat és csillagképeket kellett felismerniük, és egy meteor áram radiáns pontját kellett meghatározni. Az észlelés során pedig a Szaturnusz holdjait kellett azonosítani, a Starlink-műholdak átvonulását megfigyelni, és egy távoli galaxisban felrobbant szupernóva koordinátáira és fényességére kértek becslést a feladatírók.
Athletica Galactica
A közlemény szerint szeptemberben indul az Athletica Galactica következő évada. A szervezők várják a csillagászat iránt érdeklődő, fizikából, matematikából és informatikából kiemelkedő diákok jelentkezését.
A következő nemzetközi csillagászati diákolimpiát 2024 augusztusában rendezik meg Brazíliában.
MTI/Fotó: https://www.athleticagalactica.hu/hirek/diakolimpia
Időjárás – előrejelzés
Hőség – Magas középhőmérsékletre figyelmeztet a meteorológiai szolgálat
Kérjük, kövess minket ezeken a felületeinken is:
youtube.com/@kultkocsmamumag2597
A napi középhőmérséklet a következő napokban általában 25-26, az Alföldön, városi környezetben, több helyen is 27-28 Celsius-fok körül alakul. (Országos Meteorológiai Szolgálat)
Narancs figyelmeztetés
A meteorológiai szolgálat hétfőre és keddre másodfokú (narancs) figyelmeztetést adott ki Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest vármegyék területére. Ebben a hat vármegyében a napi középhőmérséklet 27 Celsius-fok felett alakul.
Csapadék nem lesz
A szolgálat előrejelzése szerint hétfőn túlnyomóan derült, napos idő várható, csak kevés gomolyfelhő képződhet, csapadék nem lesz. A légmozgás többnyire gyenge vagy mérsékelt marad, csak a Tiszántúlon lehet időnként élénk széllökés. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 31 és 36 fok között valószínű, késő estére 21 és 27 fok közé hűl a levegő.
Mérsékelt légmozgás
Kedden is sok napsütés várható a kevés fátyol- és gomolyfelhő mellett. Csapadék nem valószínű, de egy-egy futó zápor kialakulhat. A légmozgás jobbára mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet 29 és 36 fok között alakul – közölték.
MTI