Jelzők vagy karaktermeghatározók?
Záróelőadással egybekötve kiosztották a 35. Magyar Színházak Nemzetközi Fesztiválja díjait.
Jánosi Ferenc – Szemet szemért
2023. július 1. Szombat 19 órakor kezdődött
Jánosi Ferenc – Szemet szemért műve
Kis Domonkos Márk rendezésében.
Kedvezményes belépő
A Déryné Program részeként bemutatásra kerülő darab belépődíja kedvezményes volt, ám 16 éven aluliak számára mégsem megtekinthető.
Gyilkosság
Pál szerepében Ivanics Viktor nyomozóként tér vissza szülőfalujába, ahol brutális gyilkosság történt. Nyomozásával egyre jobban belesodródik élete az fordulópontjához vezető örvénybe.
A barátság vajon kapocs vagy csupán vagányság?
A tűz arrogáns ellenszenvkeltő ha bennünk lakik, vagy éppen gyermeki rajongáshoz csatolható vissza? Hogyan érezheti mindezt át például egy produkciós asszisztens.
Kérjük, kövess minket ezeken a felületeinken is:
youtube.com/@kultkocsmamumag2597
Lettem volna légy…
Lettem volna légy a próbák alatt Spisák István körül, hogy kicsit bepillantást nyerhessek. Tarpai Viktória Jászai Mari -díjas művésznő alakítja majd Nórát, aki talán az egyedüli a szereplők közül, aki főszereplőnk mellé áll. Milyen érzés lehet? Miként éli meg? Új és új kérdések sora. Ez még nehéz lenne egy gyereknek.
A videóban szereplő képek a Várszínház és Művészetek Háza saját Facebook oldaláról valók, a kollázsokat és a videót Szakál Magdolna készítette.
A Te Whow pillanatod?
Most azon gondolkodtam, hogy te kedves olvasó, aki szereted a színházat, hogyan választottál volna? Mármint számodra mi lenne az a Whow pillanat egy előadás során, ami miatt a szívedbe bújik?
Zsűritagként mire figyelnél?
A rendezés tűpontos instrukcióit tartanád fontosnak vagy a karakterek életteli kivitelezését? Adhat-e a darabhoz a díszlet, jelmez, vagy éppen a színpadhasználat? A tér kitölthető -e ezek hiányában úgy, hogy kerek egésznek érezd az előadást? Mennyit számít, ha elcsuklik a hang vagy férecsúszik egy paróka? Kell-e táncos háttér a darabhoz, amiben a tangó csupán az egyik jelenet?
Ezer és ezer új kérdés…
Fiatal lendülettel teli szinészpalántát tennél például a legjobb női vagy férfi színész piedesztáljára, vagy inkább tapasztalt letisztult tudást birtokló előadóművészt?
“Ó mondd! Te kit választanál?”
Idén 35. alkalommal döntött a zsűri ezekben a kérdésekben, most ekképpen:
A Szakmai Bizottság döntése szerint idén Életmű díjat kapott Wischer Johann vajdasági színművész, rendező és Biluska Annamária színésznő, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat Örökös Tagja.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium Fődíját az Újvidéki Színház kapta III. Richárd című előadásáért.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium II. helyezését megosztva kapta a Kassai Thália Színház Szentivánéji álom című előadása valamint a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Oxigén című előadása.
Kulturális és Innovációs Minisztérium III. helyezését megosztva kapta a Szabadkai Népszínház Magyar Társulata a Nem élhetek muzsikaszó nélkül című előadása, valamint a Csíki Játékszín Hegedűs a háztetőn című előadása.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Kisvárdai Várszínház közös díját kapta Mészáros Árpád, az Újvidéki Színház III. Richárd című előadása címszerepének bravúros megformálásáért. Valamint B. Fülöp Erzsébet, a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház A doktor című előadás főszerepének és a Marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat Részegek című előadásban Dóra szerepének megformálásáért.
Díjat kapott Boros Csaba a Részegek című előadásában való jelenlétéért, és annak bravúros zenei világáért. Jeli Luca Sára pedig a Figaro házassága című előadás karakterformáló jelmezeiért.
A legígéretesebb tehetségnek járó Teplánszky-díjat Hégli Bence vehette át a Kassai Thália Színház Szentivánéji álom című előadásban Puck szerepének kitűnő megformálásáért. Matusek Attila pedig ugyanezen előadás megrendezéséért.
A Kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház- és Film Kar Magyar Színházi Intézet harmadéves színész palántái Édes Anna című vizsgaelőadásukkal pedig Kisvárda Város Polgármesterének díját kapták.
Fotó- és videómontázs: Szakál Magdolna
Fotók: Várszínház és Művészetek Háza saját Facebook oldala
Szakál Magdolna