Cseh és osztrák zeneszerzők művei csendülnek fel október 18-án a Pesti Vigadóban a Nemzeti Énekkar Pászti bérletének nyitóhangversenyén. Dvorák, Bruckner és Janácek művei a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és elismert hazai énekesek részvételével hangzanak el.
A cseh Antonín Dvorák és Leos Janácek, valamint az osztrák Anton Bruckner a 19. század és a századforduló alkotója volt, a Pesti Vigadóban egy hazaszeretettől áthatott szimfonikus darab, valamint két egyházi opus lesz hallható – közölték a szervezők az MTI-vel.
Josef Kajetán Tyl cseh drámaíró, a cseh himnusz szerzője: róla szól Frantisek Ferdinand Samberk drámája, anmelyhez Antonín Dvorák kísérőzenét írt 1881/82-ben – ennek része a Hazám-nyitány, amely a koncert nyitódarabja. A Wagner-követő osztrák Anton Bruckner szimfóniaszerző volt, de liturgikus műveket is komponált. Ezek legsikeresebbje az 1885-ben született Te Deum, amely ezt követően elhangzik. Az est zárásaként a cseh Leos Janácek különleges hangzású és harmóniavilágú Glagolita (ószláv) miséjét adja elő a Nemzeti Énekkar. Az 1926-ban írt művet a pánszláv eszme apoteózisának tekintik.
A koncerten a Nemzeti Énekkar karigazgatója Somos Csaba, a Nemzeti Filharmonikus Zenekart Kovács János vezényli, közreműködik Pasztircsák Polina (szoprán), Schöck Atala (alt), Fekete Attila (tenor) és Kovács István (basszus).