Saya Noé – Calamity
Féláron, két ígéret egyért? Szeretünk ígérgetni, de betartani? Eladhatók az ígéreteink? Így a szívünk is? Saya Noé látomásokban gazdag videoklipje elvezet egy álombeli világba, ahol kortyolhatunk furcsa ízeket. Egészségünkre! 🙂
Boldogsághormon ha termelődik
Szeretett fővárosunkban, a Soroksári út 60. szám környékén a hömpölygő sorok látványa kissé elszomorított minket, attól félve, talán be sem jutunk a Budapest Park június 09-i koncertjének az elejére. Még mondtam is Beninek, kedves, szeretett barátomnak és kollégámnak, hogy menjünk hamarabb, a kezdés előtt legalább másfél órával. A kapunyitást 18 és 19 óra között tették lehetővé a rendezők. Le a kalappal előttük! Jól tettük, hogy odaértünk előbb, hiszen a sorok egyre csak kígyóztak, megállíthatatlanul. Sor(s)unkra várva felidéztünk néhány, együtt átélt koncertet, persze, szép volt az emlékezés. Most is nagy öröm ért minket: végre itt lehetünk, a Budapest Park munkatársai révén. Nem kis ajándék ez, mert annak tartjuk! Álmodni sem mertük volna, hogy 3 nappal a buli előtt sikerül elintézni, hogy sajtósként bejussunk. Főleg egy olyan sztár koncertjére, aki képes “megmozgatni” a mai huszonéveseket, sőt, még engem is (aki két generációval idősebb!). Élőben hallgatni, látni a produkciókat, mindig más: felemelőbb, jobb és élvezhetőbb, testközelből szinte tapinthatjuk a zenészek minden rezdülését. Kimondottan megemelik dopaminszintünket (“boldogsághormon”). Nagy eséllyel ad felejthetetlen, szinte örök emléket bárkinek, aki befogadja a látványt, a zenét, a showt.
Kérjük, kövess minket ezeken a felületeinken is:
youtube.com/@kultkocsmamumag2597
Jól eltöltöttük az időt a Park előtt, hiszen arról is beszélgettem Benivel, hogy én hogyan bukkantam rá Azahriahra.
Azahriahra várakozva
Azahriah angol dala
Engem az egyik angol dala fogott meg először, amit neki is megmutattam egyszer. Beninek nem volt annyira újdonság, hiszen Ő és korosztálya már pár éve követi a misztikus, hátborzongató, rémisztő videókat készítő Azahriaht, az egyik leghíresebb magyar vloggert, aki rekordidő alatt többszázezer követőt tudhat magáénak, sőt, a zenei indulását és pályafutását is szinte naprakészen ismeri, egészen idáig.
Azahriah, hű már tűkön ülve, annyira izgisen várta mindenki, aztán elkezdődött a végső visszaszámlálás/Fotó: Beni
Katarzis, flow
Amit most megkísérlek Beni kollégámmal, barátommal összehozni, az szinte lehetetlenek tűnő feladat. Írni egy olyan koncertről, amelyen mindenki úgymond elengedte, átadta magát azoknak az elképesztő energiáknak, amelyek nélkül mit is ér az élet, hát, nem könnyű feladat. Nem az, főleg nekem, mert az a műfaj, amit itt láttunk hallottunk, tényleg nem az “én zeném”, mégis adott valami pluszt nekem is. Hihetetlen, de most, hogy átélhettem azt a katarzist, flow-t, amiről csak eddig írtam más zenék kapcsán, egészen kiszipolyozott engem. Hogyan? A szavak erdejében nem szoktam elveszni, de most azt hiszem: igen. 🙂
Az extázisba esett tömeg/Fotó: Beni
Zeg-zugos raktár
Talán némi hangulatot meg tudtam idézni Benivel, aki pár képpel, videóval a segítségemre sietett. Ami biztos: olyan élmények kértek helyet emlékeink zeg-zugos raktárába, ahova ha betérünk majd egykor, bizonyára felidézhetjük azokat a pillanatokat, amelyek el-és megragadtak minket június 09-én a Budapest Parkban: Benit és engem is, e sorok íróját.
A szabadság szele
A zene mindenképpen elvezet egy olyan dimenzióba minket, ahová ha belépünk, nem tudunk szabadulni. De miért is tennénk? A szabadság szele csapott meg, a tér-idő megszűnt számunkra, mert egy kicsit kiiktattuk – ha rövid időre is – a valóságot. “Hagyd kint a valóságot”! – szól a Budapest Park találó szlogenje, amit most kicsit kölcsönöztem. 🙂 Azt a valóságot, amely lerántani készül a padlóra olykor, különösen az utóbbi időben. Sokszor szembesülünk azokkal a félelmekkel, rémképekkel, amelyek könnyen megmutatják – ha engedünk nekik -, pokolarcukat, amelyek azt sulykolják belénk, egyre csak erősítik bennünk, hogy nem tudjuk, kik is vagyunk valójában. Elménk minden rejtekébe beférkőznek ezek a nemkívánatos dolgok, amelyek lelkünk vásznait is sötétre akarják festeni. De nem! Nem engedhetjük, hogy meg- és lebénítsanak, hogy elfelejtsük, kik is vagyunk valójában! Éppen ezért sok lehetőségünk van, hogy elbánjunk a félelmeinkkel, rémképeinkkel, többek között megtörténhet az is – ha sikerül betévednünk a zene birodalmába, ahova mindenkinek szabad bejárása van – , kiiktathatjuk, megszüntetjük azt, amire nincs már szükségünk, ami nem vezet előre, csak megbetegít.
Erők, energiák
Óriási erők, energiák sorakoztak fel pénteken a Budapest Parkban: mindenki ott találhatta magát, ahol igazából lennie kellene a hétköznapokban is, ehhez nagyszerűen segített minket Saya Noé, Azahriah és együttese, illetve Desh.
Desh és Azahriah/Fotó: Beni
Szellemi-lelki muníció
Mindketten felléptek korábban e kultikus helyszínen, akik a mai huszonéves korúaknak adnak egy kis szellemi-lelki muníciót, rendbe rázzák azokat, akiknek szükségük is van erre. A mai rideg-hideg világban bizony életmentő lehet, és szerintem nemcsak a korosztályukhoz szólnak, hanem bárkihez, akik valamiért menedéket keresnek a valóságos élet szürkeségében.
Saya Noé JELen volt velünk/Fotó: Visó
Saya Noé
Saya Noé neve ismeretlen volt számunkra, azonban az elketro-pop világából érkező énekes-dalszerző-producer már 3. éve járja a hazai és nemzetközi színpadokat, aki a “Taboo” EP-jével indult el szólóban. Nem a covid miatt kezdett el streamerkedni, hanem alapból, így a Twitchre zenei feldolgozásokat, majd saját dalokat is feltöltött. A rendkívül csinos, “arcgödröcskés” szuggesztív hölgy, Kőrös MIMI nem szerette a Noémi nevet, így kitalált egyet magának, ami malájul: “Noé vagyok”-ot jelent. Mára már egyre jobban felvállalja.
Volt itt minden, füst is, a színpadon és a küzdőtéren/Fotó: Beni
A budapesti születésű Noé Kuala Lumpurban (Malájzia fővárosában) nőtt fel. Szinte egy időben tanult meg énekelni és beszélni, így a zene iránti szeretete nem mostanában kezdődött. Nem csoda, hiszen szülei zenészek.
Noé elemében tekergeti a gombokat, minket is a nyaka köré 🙂 Fotó: Noé, facebook
Játszik hegedűn, fuvolán, billentyűs hangszereken, sőt gitáron is. Barcelonában, egy oviban dolgozott óvónőként, de egy év után visszatért Budapestre. Jól tette, de még mennyire! Beiratkozott az imPro School zenei produceri kurzusára, mert eltökélt szándék vezérelte: minél előbb beindítsa zenei karrierjét. Videóklipjeit Adam Grasso rendezte.
Amikor még álltunk és vártunk a sztárokra/Fotó: Visó
2019 őszén az elismert brit, Grammy-díjas producer, Matt Lawrence is Noéra talált: együtt dolgozhattak a magyar dalszerző tehetségek számára szervezett HOTS Songlaben. Ami még emlékezetes: a ’Under the River’ című dalukat 18 európai rádió tűzte már műsorára és számos szerkesztői Spotify listán is landolt, így több tízezren hallgatták. A Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program induló zenekari alprogramjában is részt vett. Bekerült a HOTS Magyar Zenei Exportiroda kiemelt listájára is. Nem véletlenül lett Saya Noé a legsikeresebb magyar zenei streamer a Twitch portálon. Akik erősen inspirálják alkotásra Noét: Elliphant, MO, Tove Stryke, Anna from North, Angie, Seinabo Sey, Lydmor, Skott.
Saya Noé szabad lélek/Fotó: Noé, facebook
Nem köntörfalazott, mindegyik dalából, zeneileg és szövegileg is sugárzott a tisztaság, egész lényét odaadta egy időre nekünk. Nagyon kerek volt az egész produkció!
Rendszeresen fellép szóló akusztikus, de zenekari koncerteken is. Melankolikus, utaztató elektro-pop, némi hiphop és trap jellemzi az öt dalt, melyek közül a Free címűre készült az első, lenyűgöző képi világú videoklipje.
Saya Noé – Free
Felépítünk magunk köré falakat, amelyek egyre inkább eltávolítanak a másiktól, mindentől, ami szép és jó, mintha egy börtönbe zárnánk saját magunkat. Az ajtaját azonban bátran, bármikor kinyithatjuk, mert szabad! Szabadok vagyunk! Gondolatainktól is szabadok lehetünk, hogy jobbá váljunk. Tessék, ott a pálya, át kell hát írnunk azokat! Ebben a dalban tehát a szabadság ízeit vélhetjük felfedezni. Ezért tenni is kell! 🙂
Saya Noé – Iodine
Az biztos, hogy mindenkinek van sötét oldala, így nekem is. Apró vágyaink is állandóan bennünk vannak, amelyek nem feltétlen előnyt jelentenek. Nem engedünk nekik teret, holott meg szeretnének nyilvánulni! Ez a dal csábítóan hív minket, és akaratlanul fülünkbe és belénk is kúszik a dallamvilága, nem enged szabadulni. Ne féljünk hát, a sötétebb oldalunktól sem, az is a mienk, mutassuk meg azt a világnak! 🙂 Az érzelmek gazdag tárházával bíró szöveg mellett, a 2021-es dark-pop/elektro-pop zenei hangzás egyszerűen magával ragadta Benit (nem tudta letagadni!), engem, de ahogyan szétnéztünk az óriási tömegen, szinte mindenkit. Képi világa eléggé bizarr, rémisztő, sőt: morbid. Noé szerint ez az ő benső világa, amit megmutat nekünk. (De a sok jóval együtt./Visó) Megsúgom: sokunknak ilyen a másik, kevésbé szerethető oldala.
Noés összkép/Fotó: Noé, facebook
Noé 45 perc alatt meg tudta mutatni “arcait’. A jobb és bal szájszélén a gödröcskék is láthatók voltak. 🙂
Ha bemegyünk egy múzeumba, megnézhetjük, hogy nem minden alkotás szép, nem is kell mindig annak lennie. Noé egyszer azt mondta, hogy “Senki se tökéletes, ahogy a múzeumban se szép minden kép. De van egy története, és akkor él, ha van róla párbeszéd. És minél nagyobb alázattal állunk a párbeszédhez, annál tovább tart.”
Jó, vártuk már izgisen Azahriah koncertjét, de még szívesen hallgattam, elnéztem volna Benivel és többedmagammal Noét.
Szóval: így élőben még inkább teljesen elvarázsolt minket, mint hang-, vagy videóformátumban. A Museum of Sins lemezéből (Bűnök Múzeuma) mindent megmutatott, ami Ő. Amire nagyon büszke, hogy ezen a lemezén közreműködik édesanyja, édesapja, de unokatestvére is, sőt, az albumborítón Nagymamája festménye is megjelenik.
Köszönjük Noé, de a zenész- és alkotótársaidnak is, hogy JELen voltál velünk, és mi szintén adhattunk neked szeretetünkből!
Azahriah, az ifjú sztár így is adta az arcát/Fotó: Beni
AZAHRIAH és DESH
Azahriah pedig alig töltötte be a 20. életévét, rendületlenül halad a rémisztő, hátborzongató vloggerkedésein keresztül a zenei karrierjének legszebb magasságait is megélve a csúcs felé. Hihetetlen gyors iramban teszi a dolgát. Már ünnepelt sztár, aki nem hagyja lankadni a rajongóit. Molnár Attila, Desh a második lemezének elkészítésében segédkezett, és most bizony beindultak együtt is, egy hosszú turné egyik állomása ez a színpad.
Készítette: Beni és Roli
Hullámzás
Elérkezett végre, amit már mennyien vártunk! A kezdés: Azahriah és együttese fent vannak a színpadon. A Quazar/Intro szám alatt lágy “hullámzás”, akaratlan mozgásra késztette a tömeget, minket is. 🙂
Annyira éreztük, hogy valami kering a levegőben, valami olyasmi, ami a jelentése is ennek a dalnak a címe: csillagszerűnek tűnő rádióforrás. Többet is lehet érezni ebből a dalból: én a nagyon erős fájdalmat, bánatot, amely a szerelem keserédes egyvelege okoz. Egyszerűen átéltem ismét azt, amit már számtalanszor. Azahriah ebben a dalban azt énekli, adja hírül nekünk: Ő maradni akar a saját világában, mert csak a fájdalmaiban talál megnyugvást, békét.
Két hét alatt lett új hanghordozójuk platinalemez
Az MTV EMA díjkiosztóján “A legjobb magyar előadó”-díj nyertese a mai napig nem vitte haza ezt a rangos elismerést. De amit tőlünk, közönségtől itt élőben kapott, nem tette zsebre, mert nem fért volna bele! 🙂 A rajongók velük együtt örülnek, ünneplik sikerüket, hiszen két hét alatt lett új hanghordozójuk platinalemez! Gratulálunk!
A sodrás hevében
Óriási ovációval fogadta a tömeg, már-már azt hittem, hogy elsodornak, ha nem vigyázok, persze voltak lábtaposások, lökdösődések oda-vissza, karlengetések, tapsok, egyebek, de senki sem reagálta túl, én sem.
Érdekes látásmódban
Ráadásul kicsi termetem sem engedte, hogy mindent úgy lássak, előnyösebb szögből, mint a “hosszúlábúak”, vagy a színpadhoz jóval közelebb állók. Beni még meg is jegyezte kedvesen, talán viccesen is: de jó, hogy egy fejjel magasabb nálam, így rendesen belátja az egész küzdőteret, meg a színpadot :-). Sajnos előttem – nem nagy örömömre – majdnem 3 fejjel magasabb két srác is befigyelt, így sokszor csak a hátukra tekinthettem. Ha megunták, akkor pózt váltottak, mintha lejjebb csúsztak volna :-). Így olykor az együttérzésük nyilvánulhatott meg, engedelmükkel leshettem olykor a színpadi látványra, történésekre is.
Ha most megorrolnak azért, hogy ezt a dalt is beleszerkesztettem ebbe az anyagunkba, hát, vállalom. Miért is? Nem kell szerintem semmit sem írnom, hiszen a zene, a szöveg, a látvány elmond mindent helyettem!
Minden “folyt”
Nahát, a Budapest Parkban minden “folyt”: a kivetítőkön is! Valami nagyon érdekes és hatalmas dolog történt: a zenészek, a fúvósok, a segítők, Azahriah, Desh teljesen összhangban álltak egymással, senki és semmi sem zökkentette ki őket az örömzenélésből. Ja, minket sem, hiszen azt is elfelejtettük, hogy mi van kint, mert tényleg félredobtuk egy rövid időre a valóságot!
Ami igaz már:
“Minden Azi-Deshi track is sláger lesz a végén…” -szól Azahriah és Desh Pullup című dalában ez a sor.
“Hömpölygés”
Érzelmek, gondolatok, vad, szomorú, szép, lágy és lírai dallam – és szövegtengere hullott ránk. Az eső is inkább összemosott bennünket: mintha a szívünk a szívekhez értek volna el, és felismertük mindenkiben azt, ami a legfontosabb egy ember életében. “Hömpölyögtünk” a kezdetkor, viszont a rezgések, amiket nem engedtünk elszökni előlünk, egy lélekké kovácsoltak, így ismét “hömpölyögtünk”, de már a szeretet karjaiban.
Az a mag
Ez az egész est arról is szólt, hogy a mai fiataloknak komoly érzéseik, gondolataik vannak: ilyenek, olyanok, amelyek nem tarthatják fogva őket! Szabaddá kell engedni azokat, és cselekedni is szükséges azért, hogy ne haljon el az a bizonyos lélekmag. Az a mag, ami a jövőben is emberré tesz majd mindenkit!
Kívánom Benivel együtt, hogy a szeretet “hömpölygő” folyamában találja mindenki magát: kortól, nemtől, mindentől függetlenül!
Képek: Saya Noé, Beni és Visó
Készítette: Beni és Visó