Kezdőlap Irodalom Szegedi irodalmi séták – Költészet napja -Lelkünkben lakó irodalom – Háromórás versmaraton...

Szegedi irodalmi séták – Költészet napja -Lelkünkben lakó irodalom – Háromórás versmaraton a Bibliotékában

474
0

A Szegedi Közéleti Kávéházban 2022. április 11.-én újra megrendezésre került a költészet napi versfelolvasás. Zenei József, a Közéleti Kávéház oszlopos tagja által megálmodott és elindított rendezvény mára saját lábára állt. 

 

 

 

 

A sokak által szeretett irodalomtanárra emlékeztek: egy perces néma csend hullt a teremre, és felállva főt hajtottak a jelenlévők.

 

Ács-Sántáné Zsóka és Német János, a Kaleidoszkóp fesztivál fődíjasa, mint moderátorok vezették át a hallgatóságot zajos hétköznapviláguk futásából a befelé figyelni kész, költészetréten fűben fekvős ÉNhez.

 

 

 

Ezen a szép tavaszi napon majdnem hetvenen tették le három órácskára a külvilágot, és jártak a “kékfestő macskájának pamlagától” urnán és kődobozon túl, a városi és mezei tavaszokban.

 

 

A három órás versmaraton alatt szerepeltek a Szegedi Alkotókör, a Dorozsmai versmondó kör, a Vasutas klub és a Közéleti Kávéház tagjai, és voltak felolvasók a Vajdaságból, Békéscsabáról és Hódmezővásárhelyről.

 

 

 

 

Hogy hol volt a felolvasott sok-sok versben mégis József Attila? Hisz ez a nap hozzá kapcsol, mint anyjához a gyermeket, minden elhangzó verset, minden felolvasót és hallgatót.

 

 

Megtudhattuk, hogy 1964 április 11.-én 14 költő, 14 szonett megírásával történelmet is írt, hisz azóta minden évben e napon ünnepeljük a magyar költészet napját, kötve József Attila születésnapjához.

 

 

Kevesen tudják, hogy Márai Sándor is ennek a napnak a szülöttje. Mennyből az angyal című, sajnos túlzottan aktuális versével rá is emlékeztünk. …és ha már a bibliai téma előkerült, elhangzott Károlyi Amy Nagyhét című verse ugyanúgy, mint Juhász Gyula Testamentum-a. F. Villon, Reményik Sándor, Pósa Lajos, Túrmezei Erzsébet, Dzsida Jenő, Petri-Csató Ferenc, Sík Sándor, Kassák Lajos, Vajda Sándor….de hosszan sorolhatnám az elhangzott költemények szerzőit.

 

Német János

 

Mind-mind egy villanásnyi József Attila, egy szemrebbenésnyi múlt, egy szívközeli Én.

 

Ültem a szünetben a kis társalgóban kávésbögrém felett mélázva. Azon gondolkodtam, hogy lesz ennyi vers egy cikké, és érdekes társalgás ütötte meg a fülem. Egy hölgy és egy úr francia nyelven beszélgettek. Mint később kiderült, Franciaországból jöttek, ám az úr tolmácsolt a hölgyeknek…

 

Tűnődtem egy kicsit… Vajon mit érthetett meg a versekből a hölgy, ha nem ismeri a nyelvünket? Elkapott szófoszlányok… Talán ennyit. Éppen annyit, amit én is át tudtam most neked adni abból a három órából, kedves Olvasó!

 

Kedves Látogató!

Felhívjuk szíves figyelmedet, hogy az instagramon: https://www.instagram.com/kultkocsma/?hl=hu, a facebook oldalunkon: https://www.facebook.com/kultkocsma és a youtube csatornánkon:

 

 
is elérhetőek vagyunk!
Kérünk szépen, ha időd engedi, kedved van, akkor kövess ezeken az oldalakon is minket!

 

Számtalan személyes történetet tudhatott meg szerzőkről az, aki jelen volt. Ám arról, hogy mit hallott Csongor Győző kisgyermekként, amikor édesapjával, a nép ügyvédjével meglátogatta Juhász Gyulát, akinél József Attila is épp aznap vendégeskedett….és hogy ebbe a képbe hogyan illik F.Villon…. Hát azt most nem mondom el!

 

 

Gyere el jövő év április 11.-én a szegedi Bibliotékába, és hallgassd meg te is! Vigyük tovább Zenei tanár úr álmát!

 

Hallgassuk és olvassuk együtt a verseket!

 

 

Hagyjuk, hogy az irodalom a lelkünkben lakjon, és ne csak egy napra!

 

Fotók/Szöveg: Szakál Magdolna

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét