2022. március 2-től április 2-ig
Somogyi-könyvtár első emeleti közösségi tere
A Bolognában született olasz költő, író, teoretikus, filmrendező Pier Paolo Pasolini 2022. március 5-én lenne 100 éves. A filmrendező tartalmas és jelentős életművére emlékezik a Somogyi-könyvtár legújabb karamaratárlata. A 20. század egyik legjelentősebb és legsokoldalúbb művésze örökös viták és támadások kereszttüzében élt és alkotott, hiszen nemcsak magánélete, hanem a vizualitás, az irodalmiság egyformán értékes területein kibontakozó munkássága is gyakran botránkoztatta meg a közönséget.
Állandóan perlekedő, baloldali alakja egyetlen ideológiával sem tudott teljesen azonosulni. Úgy gondolta, hogy a művészet lázadás, és ez nemcsak a műveket jellemzi, hanem a művész egész életét áthatotta. Tragikus végkifejletű életét és sokoldalú munkásságát a Somogyi-könyvtár dokumentumaiból összeállított kamarakiállítás idézi fel.
Pasolini írói-költői tevékenysége kevésbé ismert, mint filmművészeti munkássága, noha léteznek olyan szakértői vélemények, amelyek szerint ezen a téren jelentősebbet alkotott, mint filmrendezőként. Figyelemre méltó, hogy milyen sokoldalú volt írói tevékenysége: alkotott a novella, a regény, a dráma, a költészet, a kritika és a publicisztika területén, továbbá a nyelvészet, a filmelmélet is foglalkoztatta. A különböző tudományterületekkel kapcsolatos elméleteit a gyakorlatban, a filmjeiben és írásműveiben is alkalmazta. Munkásságának részterületei állandó kölcsönhatásban álltak egymással. Egyéniségéből adódóan művészetének jellegzetessége volt az állandó konfrontálódás, az ellentétekből történő építkezés, s ezekkel összhangban költői eszközei is folyamatosan változtak, noha a klasszikus költészeti tradíció mindig meghatározó volt számára.
Pasolini mindezek ellenére azt vallotta, a film közvetlenebbül képes megragadni a valóságot, mint az irodalom. Olyan egész estés játékfilmeket hagyott maga után többek között, mint A csóró, a Mamma Róma, a Dekameron, vagy éppen Az Ezeregyéjszaka virágai, ezen kívül számos szkeccsfilm, rövid-, és dokumentumfilm fűződik a nevéhez. Három alkalommal jutalmazták Ezüst Szalag-díjjal, 1971-ben a Dekameron című filmjéért az Ezüst Medve-díjat, 1972-ben pedig az Arany Medvét vehette át a Canterburyi mesékért a Berlini Filmfesztiválon.
Pier Paolo Pasolini fiatalon, mindössze 53 éves korában vesztette életét. Nagyhatású és sokrétű életműve a Somogyi-könyvtárban elevenedik meg tavasszal., A filmszerető közönség ennek a több évtizedes pályafutásnak az állomásait ismerheti meg a kamaratárlat megtekintésével.