Kezdőlap Kiemelt anyagaink Szegedről jelentjük – Zenés programok a Somogyi-könyvtárban a Vántus István Kortárs Zenei...

Szegedről jelentjük – Zenés programok a Somogyi-könyvtárban a Vántus István Kortárs Zenei Napok keretében

295
0

2021. november 24., 17 óra – a Somogyi-könyvtár első emeleti közösségi terében; valamint 2021. november 25., 17 óra – a Zeneszobában

 

 

1971. november 28-án rendezték meg először a Vántus István Kortárs Zenei Napokat – akkor még a Mai Magyar Zene Hete elnevezéssel – a rendezvény névadójának kezdeményezésére. Szeged város tanácsa a kezdetektől fogva pártfogója volt a programsorozatnak. A fiatalon, 1992-ben elhunyt zeneszerző, Vántus István halála után az általa megálmodott zenei rendezvény hagyománya fennmaradt, 1996-ban pedig létrejött a Vántus István Társaság is Szegeden, elsősorban azzal a céllal, hogy ápolja a zeneszerző szellemi hagyatékát, valamint életben tartsa a nevét viselő rendezvénysorozatot.

Az eseményen minden évben kamarahangversenyekkel, közönségtalálkozókkal, egy-egy művész köré épülő személyes találkozókkal és bemutatókkal készülnek a szervezők. 2021-ben november 22. és 25. között a város több pontján zajlanak majd zenei programok, hangversenyek, kamaraestek, zenepedagógiai műhelyek.

A Vántus István Kortárs Zenei Napok kapcsán több kísérő rendezvénnyel is készül a Somogyi-könyvtár a zenekedvelő érdeklődőknek. Így november 24-én, 17 órától a Zenei Album elnevezésű sorozat folytatódik, amelynek keretében ezúttal Szőnyi Erzsébet, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, karvezető, zenepedagógus, kiváló művészre emlékeznek a zenével kísért programon.

Szőnyi Erzsébet 1942 és 1945 között a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán Bárdos Lajos és Vásárhelyi Zoltán irányításával elvégezte a középiskolai énektanárképző és karvezető szakot. 1943-tól 1947-ig Kodály Zoltántól etnomuzikológiát tanult, mellette 1944–46-ban zongora szakot is végzett, Ferencsik Jánostól a vezénylés alapjait sajátította el. 1945-től 1947-ig Bárdos javaslatára Viski János zeneszerzés-növendéke volt, az egyetlen lány a szakon. Első szerzői sikerét 1947-ben aratta, amivel Kodály és felesége, Sándor Emma érdeklődését is felkeltette. Az 1947–48-as tanévben francia állami ösztöndíjjal a párizsi Conservatoire-on tanult. 1978 és 2003 között a Magyar Kodály Társaság társelnöke és a Bárdos Lajos Társaság társelnöke volt. 1992-től a Magyar Művészeti Akadémia tagja, valamint Kodály Zoltán zenepedagógiai módszerének világszerte ismert folytatója és népszerűsítője volt.

November 25-én, 17 órától pedig a Vántus-műhely közelebbről című program keretében Illés Mária zenetörténész, a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karának főiskolai docense, az SZTE Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakgimnázium tanára, valamint a Vántus István Társaság titkárának előadását hallgathatja meg a közönség.

Vántus István 2020-ban lett volna 85 éves, ezért a tavalyról elmaradt, több szempontból is jubileumi 2021-es kortárszenei sorozat kiemelten foglalkozik alapítójának zeneszerzői életművével. A Vántus István műhelyében című november 22-i Vántus-est kamaraművek felidézésével nyújt távlati áttekintést a szerző pályájáról, Illés Mária ismertetőivel. A Somogyi-könyvtárba szervezett november 25-i zenetörténeti előadás mélyebben, közelebbről vizsgálja ugyanezt a pályaívet, a nagyobb léptékű Vántus-kompozíciók részleteinek bejátszásával, a fordulópontok többszempontú körbejárásával.

A Somogyi-könyvtárban és fiókkönyvtáraiban a maszk Használata kötelező!

Kezdőoldal

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét