Kezdőlap Kiemelt KIRÁLYI NAPOK 2021 SZÉKESFEHÉRVÁR

KIRÁLYI NAPOK 2021 SZÉKESFEHÉRVÁR

543
0

A Szent István ünnepe köré szervezett rendezvénysorozat a történelmi főváros legfontosabb eseménye, amely igazi kulturális csemegékkel várja a fehérváriakat és a városba látogatókat. 10 feledhetetlen napot ígér városunk legszebb és legfontosabb ünnepe idén augusztusban is. Az első napokban a néptáncosoké lesz a főszerep a Királyi Napok Folkfesztiválon, majd augusztus 19-én este a Bory-vár szomszédságában az Öreghegyi Mulatság várja a látogatókat. Augusztus 20-22. között a Koronázási Ünnepi Játékok a középkori királyi városba röpíti vissza a látogatókat: a belvárosban hagyományőrző csapatok, zenészek, gólyalábasok teremtenek középkori hangulatot, de ismét láthatunk élő sakkszínházi produkciót is. Augusztus 20-án a közönségkedvenc királyi óriásbábok vezetésével történelmi felvonuláson vehetünk részt, utána a Zichy-ligeti színpadon István a király koncert zárja a napot.

 

 

Székesfehérvári Királyi Napok 2021

 

Városunk legszebb és legizgalmasabb kulturális fesztiválja a Székesfehérvári Királyi Napok: olyan rendkívüli időutazásban részesít bennünket, amelynek során a középkorról szóló történelemkönyvek lapjai elevenednek meg a Belvárosban. Látványban, hangzásban feledhetetlen közösségi és személyes élményt kínál a Nemzeti Emlékhelyen zajló Koronázási szertartásjáték. A fesztivál egyedülálló hangulatát, sokszínűségét az impozáns színpadi produkciók mellett azok a páratlan találkozások is jól mutatják, amikor az Árpád-házi királyainkat ábrázoló óriásbábok lépkednek mellettünk a Fő utcán sétálva. Büszkék vagyunk erre a hagyományra, büszkék vagyunk arra, hogy a történelmi múltjában gazdag Székesfehérvár tele van élettel! A Nemzetközi Néptáncfesztiválon ismét megtáncoltatjuk a „világot” és részesei lehetünk a Népművészeti Fesztiválnak. Idén is nálunk találkoznak a régió katonazenekarai, a Zichy színpad pedig számos izgalmas koncert helyszíne lesz esténként. Kedves Vendégeink, kedves Székesfehérváriak!  Érezzék jól magukat, és szerezzünk ismét közösen feledhetetlen élményeket a Királyok Városában!

 

Programok

 

Fesztiválnyitány
2021. aug. 13.

Királyi Napok Folkfesztivál

2021. aug. 13-17.

A Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál 25 évvel ezelőtt a Táncház falain belül indult útjára. Mindig is a családi légkör jellemezte, mondhatjuk, hogy ez a pikantériája. A házigazda Alba Regia Táncegyesület tagjai és önkéntesei minden évben olyan kiegészítő programokkal kedveskednek, amitől otthon érezhetik magukat a vendég táncegyüttesek, a fesztivál látogatói és minden fehérvári polgár. A színvonalról a fellépő együttesek gondoskodnak, ezért különösen nagy figyelmet fordítunk a fellépők kiválasztására. A fesztivál Székesfehérvár kiemelt rendezvényei közé tartozik, hiszen ilyenkor hozzánk érkezik a VILÁG. A XXV. alkalomra meghívtuk azokat a csoportokat is, akik velünk fesztiválozták végig az elsőt, de határon túli profi tánccsoportok is itt lesznek Székesfehérváron. A parádés felvonulás, a belvárosi táncszigetek, az esti nemzetközi folkestek, a királyi gyerekjátszók elmaradhatatlan részei a fesztiválnak, és a 25. születésnapi fesztiválliget (Zichy liget) csak megkoronázhatja a nyári fehérvári esemény programsorozatát. Nagy szeretettel várjuk Önöket, jöjjenek el és vegyenek részt velünk a 25. világkörüli utazáson a koronázó Székesfehérváron, a királyi Belvárosban és a barátokkal teli Táncházban!

 

KIRÁLYI NAPOK FOLKFESZTIVÁL RÉSZLETES PROGRAMJA

 

AUGUSZTUS 13., PÉNTEK
20.30 „Egyensúlyünnep” – a Székesfehérvári Királyi Napok nyitóceremóniája az Alba Regia Táncegyüttes és a Székesfehérvári Balett Színház közreműködésével

Helyszín: Nemzeti Emlékhely
Ingyenes program.

21.30 Királyi Folkesték – Gypo Circus koncert

Helyszín: Táncház udvara
Kapunyitás: 20.30
Belépő: 1 800 Ft

AUGUSZTUS 14., SZOMBAT
15.00 „Esszenciák” – az Alba Regia Táncegyüttes táncszínházi műsora

Helyszín: Táncház színházterme
Kapunyitás: 14.00
Belépő: 1 800 Ft

18.00 „Esszenciák” – az Alba Regia Táncegyüttes táncszínházi műsora

Helyszín: Táncház színházterme
Kapunyitás: 17.00
Belépő: 1 800 Ft

21.30 Királyi Folkesték – Romano Drom koncert

Helyszín: Táncház udvara
Kapunyitás: 20.30
Belépő: 1 800 Ft

24.00 A Tilinkó zenekar folkestje

Helyszín: Táncház fészer
Belépő: 500 Ft

AUGUSZTUS 15., VASÁRNAP
15.00 Királyi játéktér – népi gyermekjátszó a Szedtevette zenekarral

Helyszín: Országzászló tér
Ingyenes program.

17.00 „Csillagkapu” – dramatikus táncjáték Csoóri Sándor azonos című gyermekvers kötete alapján Novák Péter, az Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola Pulutyka csoportja, a debreceni Kispendely énekegyüttes és a Parapács zenekar közreműködésével

Helyszín: Táncház színházterme
Kapunyitás: 16.00
Belépő: 1 800 Ft

21.30 Királyi Folkesték – Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák koncert

Helyszín: Táncház udvara
Kapunyitás: 20.30
Belépő: 1 800 Ft

24.00 A Galiba zenekar folkestje

Helyszín: Táncház fészer
Belépő: 500 Ft

AUGUSZTUS 16., HÉTFŐ
15.00 A BaHorKa Társulat „Pletykázó asszonyok” című interaktív családi előadása

Helyszín: Táncház udvara
Kapunyitás: 14.00
Belépő: 500 Ft

17.00 „Repeta” – az Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola tánccsoportjainak gálaműsora

Helyszín: Táncház színházterme
Kapunyitás: 16.00
Ingyenes program.

21.00 „Mesterkurzus” – a Táncművészeti Egyetem 2021-es mesterképző évfolyamának gálaműsora

Helyszín: Táncház színházterme
Kapunyitás: 20.00

21.30 Királyi Folkesték – Góbé zenekar koncert

Helyszín: Táncház udvara
Belépő: 1 800 Ft

24.00 A Galiba zenekar folkestje

Helyszín: Táncház fészer
Belépő: 500 Ft

AUGUSZTUS 17., KEDD
10.00–12.00 Kézműves foglalkozás és népi gyermekjátszó a Galiba zenekarral

Helyszín: Táncház udvara vagy Tükrös terem
Kapunyitás: 09.00
Belépő: 500 Ft

20.30 „Puszták Népe Front” zenekar koncertje

Helyszín: Táncház színházterme
Kapunyitás: 19.30
Ingyenes program.

21.30 Királyi Fokesték – a J.A.M Showband koncertje

Helyszín: Táncház udvara
Belépő: 1 800 Ft

24.00 A Galiba zenekar folkestje

Helyszín: Táncház fészer
Belépő: 500 Ft

Jegyértékesítés: 2021. augusztus elejétől a Táncház portáján (Székesfehérvár, Malom u. 6.)

Fizetés a helyszínen készpénzben vagy bankkártyával lehetséges.


Szertartásjáték vetítés
2021. aug. 14-16.

 

Az idei nyár rendhagyó lesz a Koronázási Szertartásjátékok történetében. Sajnos túl későn szabadultunk meg a járvány kötöttségeinek fogságából ahhoz, hogy új szertartásjátékkal, új királytörténettel lépjünk a közönség elé. Az immár majd egy évtizedes hagyomány azonban mégsem szakad meg! Különleges időutazásra hívunk mindenkit, akik eddig nyomon követték a megkoronázott Árpád-házi uralkodók történetét, és persze azokat is, akik személyesen még nem tapasztalták, de érdeklődéssel fordulnak történelmünk ezen időszaka felé. Idén a technika segítségével három estén át felidézzük az elmúlt nyarak romkerti hangulatát, a lassan elcsöndesülő több ezres nézőtér halk moraját, az éjszaka sötétjéből kivilágló fehérvári templomtornyok látványát, Latinovits szívet remegtető hangját: „Őrzők, vigyázzatok a strázsán…”

 

Mindazok, akik ezen a nyáron leülnek majd a Bartók Béla tér fáinak hűs lombkoronái alá, a Fehérvár Tv felvételeit óriáskivetítőn élvezve újra átélhetik III. Béla (szerepében Hirtling István) fényes aranykorát, II. András (szerepében Sághy Tamás) életének legendás epizódjait, vagy IV. Béla (szerepében Lábodi Ádám) tragikus emberi küzdelmeit. Mellettük pedig ismét feltűnnek majd történelmünk megrendítő erejű női szentjei, Szent Erzsébet és Szent Margit, akik királyi udvarok ártatlan gyermekeiből váltak a reményt vesztetteknek évszázadokon át hitet adó szentekké.

 

Várjuk Önt is, hogy újra találkozhasson velük, erőt és útmutatást meríthessen a hétköznapok zűrzavarában. Idei rendezvényünk is ugyanarra a jelmondatra épül, mint az összes eddigi koronázás: „A leromboltat építsd fel, a felépítettet őrizd meg!”

 

Szent István ünnepe
2021. aug. 20.

Koronázási Ünnepi Játékok
2021. aug. 20-22.

Középkori óriás sakk
2021. aug. 21-22.

Újra összecsap a világos és a sötét sereg a székesfehérvári Nemzeti Emlékhelyen: a Székesfehérvári SzC I. István Technikum 35 diákja száz négyzetméteres sakktáblán mutatja be élő sakkjátszma formájában a középkori Magyarország egyik kiemelkedő ütközetét, az 1278. augusztus 26-án lezajlott morvamezei csatát. A magyar és kun segédcsapatok döntő szerepet játszottak abban a győzelemben, amely Európa legbefolyásosabb családjai közé repítette az addig jószerével ismeretlen, kis osztrák uralkodói házat, a Habsburg-házat.

 

2019-ben mutatkozott be a nagyközönség előtt Székesfehérvár új művészeti programja, a történelmi élő sakk, amelyet először az Emlékhelyek napján, majd a Székesfehérvári Királyi Napok ideje alatt még hat alkalommal láthatott a közönség.  Az óriási sakktáblán a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium diákjai a sakk játékrendszerében játszották el a középkori magyar történelem leghíresebb csatáját, az 1241-ben lezajlott muhi csatát. Tavaly a tópartisok megismételték nagy sikerű produkciójukat a bemutató eredeti helyszínén, a Nemzeti Emlékhelyen.

 

A kezdeményezés 2021-ban új seregekkel és csatával folytatódik: idén Kun László és kora kerül a figyelem fókuszába, a hozzá köthető, a  Székesfehérvári SzC I. István Technikum diákjai által eljátszott csata pedig a híres második morvamezei csata. Hogy miről nevezetes csata ez? Leginkább arról, hogy a magyar és kun segédcsapatok döntő szerepet játszottak a győzelemben, amely Európa legbefolyásosabbjai közé repítette az addig jószerével ismeretlen, kis osztrák uralkodó családot, a Habsburg-házat.

 

II. Ottokár cseh király egyre erősödő hatalmától félve a német fejedelmek 1273-ban egy sváb grófot, Habsburg Rudolfot választottak királynak. Mivel a cseh főnemesség és Ottokár között nem volt felhőtlen a viszony, Rudolf úgy gondolta, egy háborúval lezárhatja a vitás kérdést. Tudatában volt viszont annak, hogy egymaga nem tud akkora haderőt kiállítani, amely sikerrel vehetné fel a harcot a csehekkel és az őket támogató csapatokkal, ezért az ifjú magyar királyhoz, IV. (Kun) Lászlóhoz fordult segítségért, aki nehézlovasokkal és kunokból álló könnyűlovasságával is Rudolf segítségére sietett. Az összecsapás 1278. augusztus 26-án zajlott Dürnkrut városánál, a Morva folyó mellett, ahol IV. László a magyar csapatok mögül, egy dombról követte a csatát. Az ütközet győztes megvívása eldöntötte a Német-római Császárság trónjáért folytatott hatalmi kérdést.

 

A középkori sakkszínház hadtörténész szakértője idén is dr. Veszprémy László hadtörténész, középkorkutató, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum igazgatója, sakkszakértője pedig Fehérvári István,  a Fejér Megyei Sakkszövetség főtitkára. A zenei vezető Cserta Balázs, a harcművészeti instruktor Kellner László, a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium diákja, az előadás írója és rendezője Matuz János, az SZKKK művészeti intendánsa.

A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ (SZKKK) történelmi kutatásokon alapuló előadása színpompás szórakoztató programnak is bizonyult: a sakkszínházat a Magyar Sakkszövetség felvette a 2024-es sakkolimpia programjai közé – a tervek szerint a budapesti Hősök terén 10 ezer ember láthat majd egy nagyszabású sakkszínházi előadást.

 

Szereplők 2021-ben:

KÖZÉPKORI ÉLŐ SAKK
A három király csatája – a morvamezei csata

Szereplők:
Kun László, magyar király: Rásky Gergő
Kézai Simon, magyar mesélő: Varjas Benjamin
Saumburki Brunó kancellár, cseh mesélő: Bíró Mózes

Világos sereg:
Miklós, magister camere, szekérnagy (A-GYALOG): Májer Fanni
Osl nembéli Péterfia Dénes (B-GYALOG): Nagy Dóra
Aba nembéli Amádé (C-GYALOG): Dömsödi Leila
Mortunus fia Mortunus (D-GYALOG): Mezőfi Martin
Gutkeled István (A-BÁSTYA): Göbölös Gábor
Bura, kun kapitány (B-HUSZÁR): Lukács Balázs
Baksa nembéli Simonfia György (C-FUTÓ): Pénzes Dorina
Habsburg Rudolf (KIRÁLY): Hamburger Nikander
Csák Máté (VEZÉR): Lakatos Patrik
Törtel, kun előkelő (F-FUTÓ): Rózsavölgyi Ádám
Heinrich baseli püspök (G-HUSZÁR): Vasas Alexandra
Ulrich von Heunburg (H-BÁSTYA): Régi Csenge
Walter Ramswag (E-GYALOG): Szalai Laura
Emmerbergi Berthold (F-GYALOG): Gödri Dóra
Wülfing von Stubenberg dómkáplán (G-GYALOG): Kovács Dorina
Ulrich von Capellen (H-GYALOG): Nagy Leila

Sötét sereg:
Czernini Smilo (A-GYALOG): Gebe Evelin
Miroslav Goll (B-GYALOG): Preszter Blanka
Henricus Italicus (C-GYALOG): Lukács László
Zdenek Kavka (D-GYALOG): Bakos Martina
Bechingi Tóbiás (A-BÁSTYA): Kellner László
Herbord von Füllenstein (B-HUSZÁR): Spanner Leila
Wittelsbachi Heinrich (C-FUTÓ): Kovács Petra
Nagy Ottokár (KIRÁLY): Déri Máté
Milota Dedics (VEZÉR): Boros Mátyás
Miklós, Ottokár fia (F-FUTÓ): Cseszneki Martin
Konrad von Hardegg (G-HUSZÁR): Gáspár Antal
IV. Brandenburgi Ottó, a nyilas (H-BÁSTYA): György Jázmin
Jaroslav Pekar (E-GYALOG): Matyeák Zoé
Vaslav Susta (F-GYALOG): Molnár Violetta
Mirkó Dudik (G-GYALOG): Korina Stichmann
Jan Korda (H-GYALOG): Soproni Gréti

A darab szereplői a Székesfehérvári SzC I. István Technikum diákjai
Hadtörténész szakértő: dr. Veszprémy László
Sakkszakértő: Fehérvári István
Harcművészeti instruktor: Kellner László
Felkészítő tanár: Molnár Anikó
Zenei vezető: Cserta Balázs

Írta és rendezte: Matuz János

Kísérőprogramok

Fényjátékok

A Székesfehérvári Királyi Napok alkalmával évről évre különleges fényfestészeti műalkotások színesítik a történelmi belvárost.

Óriásbábok

A Székesfehérvári Királyi Napok egyedülálló jellegzetessége a magyar középkor kiemelkedő alakjait megszemélyesítő közel öt méter magas óriásbábok megjelenése a rendezvényeken.

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét