Kezdőlap Egyebek A múzeumok éjszakája – Blinken OSA Archívum – Partizán – 2021. június...

A múzeumok éjszakája – Blinken OSA Archívum – Partizán – 2021. június 26.

497
0
A Blinken OSA Archívum és a Partizán a Múzeumok Éjszakáján a múzeumok éjszakájával: a magyarországi közgyűjtemények mai helyzetével foglalkozik.

 

Lehet-e ma Magyarországon veszélyeztetett közgyűjteményekről beszélni?

 

 

Június 26-án este a Blinken OSA Archívumban felállított ideiglenes stúdiójában a Partizán közgyűjteményi dolgozókat és szakembereket lát vendégül, hogy a hazai múzeumok, levéltárak és könyvtárak jelenlegi állapotáról beszélgessenek.

 

A Blinken OSA Archívum online idővonalon gyűjtötte össze a közgyűjteményi intézményrendszert érintő változásokat az elmúlt évtizedből.

 

Ezeknek a változásoknak a következményeképp a Blinken OSA Archívum veszélyeztetett gyűjtemények utolsó menedékévé vált. Az Archívumba személyesen ellátogatók épülettúráinkon megismerhetik az itt őrzött veszélyeztetett gyűjteményeket, és megtudhatják, milyen tényezők fenyegethetik a közgyűjteményeket és így a múlt emlékeit, tényeit.

 

Facebook-esemény | Regisztráció az épülettúrákra

 

A múzeumok, a levéltárak és a könyvtárak feladata gyűjteményeik megőrzése, gyarapítása, bemutatása és hozzáférhetőségének biztosítása. Magyarországon a legtöbb ilyen intézmény hagyományosan állami fenntartású, gyűjteményeik közgyűjtemények. A közgyűjtemények védelmét törvény írja elő és szabályozza.

 

A közgyűjteményi intézményekben zajló munka akadályozása a közgyűjteményeket sodorhatja veszélybe.

 

 

Egy múzeum, levéltár vagy könyvtár gyűjteményére számos tényező jelenthet fenyegetést. A veszélyeztetett levéltárak segítésére jött létre a nemzetközi Safe Havens for Archives at Risk (Menedékek veszélyeztetett levéltárak számára) hálózat, alapelveinek előkészítésében a Blinken OSA Archívum is részt vett.

 

 

Ez a dokumentum (magyar fordítását a Múzeumok Éjszakája alkalmából közöljük) többek közt a következő kockázatokat sorolja fel: polgárháborús helyzet, fegyveres konfliktus, katonai megszállás, rendszerváltás; tűz, árvíz, földrengés, a klímaváltozás következményei; a fizikai környezetből következő veszélyek, így nem megfelelő épületek, baktériumok, kártevők, penész és egyéb szennyeződések; végül pedig az intézményi környezetből következő veszélyek, így az állománymegőrzés hiányosságai, a gondatlanság, a kormányzati határozatok, a nem engedélyezett pusztulás, a lopás és az amortizáció.

 

A Safe Havens for Archives at Risk hálózat többek közt szíriai, guatemalai, dél-afrikai vagy kolumbiai intézmények segítésén dolgozik – felmerül a kérdés: mennyire elképzelhetetlenek ezek a fenyegetések Közép-Európában?

 

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét