Forrás: Háromszék Táncegyüttes
„A tánc nemcsak az értelemmel való gondolkodás művészete, hanem egész létünkkel való légzés és az élet művészete. Az erőszakmentesség rendkívüli iskolája. Megtanít minket tudatalatti hatalmaink és erőink ellenőrzésére és vezetésére.”
Mireille Négre
https://www.facebook.com/haromszek/videos/2884628685097681/?t=20
A Háromszék Táncegyüttes 1990-ben alakult Sepsiszentgyörgyön. 1999-ig állami költségvetésből működő hivatásos néptáncegyüttes volt, tíz évig a város polgármesteri hivatalá hoz tartozott, 2009-től hivatalos fenntartója Kovászna Megye Tanácsa. Sepsiszentgyörgy a volt Háromszék vármegye — jelenleg Kovászna megye — központja,
70.000-es lakosságának háromnegyede magyar nemzetiségű. A kisváros Székelyföld jelentős kulturális központja: a magyar és román nyelvű hivatásos színházak (Tamási Áron, illetve Andrei Muresanu) tevékenysége mellett jelentős a képzőművészeti, irodalmi és zenei élete, amelyet többnyelvű írott sajtó és több helyi rádióadó kísér figyelemmel. Külön büszkesége a városnak az a közel tucatnyi épület — köztük a Székely Nemzeti Múzeum — amelyeket Kós Károly tervezett.
Együttesünk több mint kétezerszer lépett közönség elé, Erdély összes nagyvárosában és a szórványvidékeken egyaránt. Több alkalommal vendégszerepeltünk Magyarországon, melyek közül különösen fontosak számunkra az önálló műsorainkkal tartott turnék. Az évek során társulatunk eljutott Ausztriába, Németországba, Szlovákiába, Svájcba, Olaszországba, Portugáliába, Lengyelországba, Finnországba, Görögországba, de megfordultunk a távoli Novoszibirszkben és az Egyesült Királyságban is.
Az M Studio társulata 2005-ben alakult meg a Háromszék Táncegyüttes mozgásszínházi műhelyeként, ma különálló társulatként működik, 2010-től a Tamási Áron Színházhoz tartozik. Bővebben róluk saját honlapjukon.
Eddig elért sikereinkhez tartozik az a két, éves rendszerességgel megvalósított rendezvénysorozat is, amelyeket a Háromszék Táncegyüttes a Lajtha László Alapítvánnyal közösen szervez. 1991 óta e két intézmény immáron harminc alkalommal adott otthont a Népzene– és Néptánctalálkozóknak, amelyeken a résztvevők a ma még élő népzene– és néptánchagyomány művelőivel és ápolóival találkozhatnak. Hasonló az alapgondolata az 1999 óta működő Kommandói Cigányfolklór Tábornak, amely azzal a céllal született, hogy betekintést nyújtson a cigányság életébe, kultúrájába, hétköznapjaiba.
A 2001/2002-es évadtól a Háromszék Táncegyüttes a Lajtha László Alapítvánnyal és a Kónya Ádám Művelődési Házzal együtt újraindította a táncházat Sepsiszentgyörgyön. Táncházainkban együttesünk zenekara, a Heveder zenekar valamint a Folker együttes muzsikál, ünnepi, nagy táncházak alkalmával pedig további meghívott hagyományőrző és táncházzenekarok gondoskodnak a jó hangulatról.
Igazgató: Deák Gyula Levente
A Háromszék Táncegyüttes hivatalos fenntartója Kovászna Megye Tanácsa.” -olvashatjuk a Háromszék Táncegyüttes honlapján.
Összeállította: Visó