Kezdőlap Képzőművészet Kultúra-kiállítás-képzőművészet – Balogh 90 – Kiállítás Szentendrén – Balogh László festőművész tiszteletére

Kultúra-kiállítás-képzőművészet – Balogh 90 – Kiállítás Szentendrén – Balogh László festőművész tiszteletére

1731
0

Balogh 90 címmel rendez kiállítást Balogh László festőművész 90. születésnapja alkalmából szerdától a szentendrei ÚjMűhely Galéria.

A képhez tartozó alt jellemző üres; Baloghfestkult.jpg a fájlnévBalogh László festőművész Anna lányával

    Balogh László a szentendrei tradíció méltó folytatója, a legközvetlenebb Barcsay-tanítványok egyike. A születésnap alkalmából rendezett kiállítás az elmúlt három évben készített festményekből és rajzokból válogat – közölte az MTI-vel szerdán a galériát fenntartó MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft.

Mint a közlemény kiemeli, Balogh László a szentendrei festészet egyik meghatározó jelentőségű alakja. 1930. január 12-én született Szentendrén, a Magyar Képzőművészeti Főiskolán Barcsay Jenő és Konecsni György voltak mesterei. 1957-ben, a főiskola befejezése után került a Szentendrei Régi Művésztelepre, az akkor már klasszikusnak számító művészek társaságába.

Kiállításait 1961-től tekintheti meg a közönség. Számos magyarországi és külföldi kollektív kiállításon vett részt, és több egyéni tárlatot is rendeztek alkotásaiból. Életmű-kiállítását 2000-ben a Szentendrei Ferenczy Múzeumban mutatták be, 2017-ben a MANK Galériában nyílt kiállítása legújabb munkáiból.

Korai munkái erősen kötődnek a szentendrei motívumokhoz, később a tiszta festői problémák foglalkoztatták: a színrelációk, a formák egyensúlya és ütköztetése, a horizontális és a vertikális mozgások, a közelítő és távolodó motívumok harmóniája és diszharmóniája érdekli.

Piktúrája kezdetektől napjainkig a konstruktivista tradícióra támaszkodik, a rend kitüntetetten fontos számára. Festményeinek alkotóeleme a vonal, a vonallal körülírt forma, a tér és a színek, kompozícióin belül ezek harmonikus elrendezése. A konstruktivitás és a dekorativitás szintetizálására törekszik. Festményeinek és rajzainak kiindulópontja a belső indulat, az emóció. Ezt az indulatot – Barcsayhoz hasonlóan – a klasszikus arányok alapján fogalmazza meg – méltatta a művészt a közlemény.

Balogh László számos kitüntetésben részesült: Munkácsy-díjjal, Pro Urbe Szentendre díjjal, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével, 2019-ben, a magyar festészet napján pedig Életműdíjjal jutalmazták. Számos jelentős hazai és külföldi közgyűjtemény őrzi alkotásait.

A Balogh 90 címmel megnyíló kiállítása február 2-ig látogatható az ÚjMűhely Galériában.

MTI/lakastarlat.hu

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét