Szabó Magda Ókút című regényének színpadra állításával emlékezik az íróra születésnapján a Debreceni Református Kollégium Múzeuma és a Szabó Magda Emlékház – mondta a múzeum igazgatóhelyettese pénteken sajtótájékoztatón Debrecenben.
Keczán Mariann közölte: az 1917. október ötödikén Debrecenben született Szabó Magda Ókút című regénye a szakma által kevéssé feltárt művek közé tartozik. A legújabb konferenciakötetekben is csak “óvatosan nyúlnak” az író munkájához, amelyben az emlékek és a képzelet összeszövődik, ezért nem könnyű “visszahámozni” a regény valóságalapját. Az Ókút az egyik legolvasmányosabb Szabó Magda-regény, amely az életmű fókuszpontjára világít rá. Megeleveníti a város és a család múltját, ugyanakkor az önéletrajzi regényeknek, a Für Elise-nek és a Régimódi történetnek a “csírájaként” is olvasható – mondta Keczán Mariann.
Hozzátette: talán Szabó Magda volt az egyetlen olyan író Debrecenben, aki ennyire erősen őrizte a város múltját, és annyi épülethez, utcához fűzött reflexiót, mint ő. Az Ókút című regényt Mészáros Ibolya, a debreceni Csokonai Színház művésze állítja színpadra. A színésznő a sajtótájékoztatón elmondta: Szabó Magda munkájával először a debreceni Ady Endre Gimnázium drámatagozatos diákjaként találkozott. A Nagytemplomról szóló részletet beszédvizsgán kellett előadnia. “Hihetetlen munka volt létrehozni az egyórás, egyszemélyes előadást. Nehéz volt eldönteni, hogy mit hagyjak ki a regényben szereplő nagyszerű történetek közül” – mesélte Mészáros Ibolya.
A darabot az író születésnapján, október 5-én 17 órától mutatják be a Debreceni Református Kollégium Dóczy Gimnáziumának dísztermében.
MTI