Az LGT zseniális gitárosa volt, ám 1974-ben, az együttes amerikai turnéjáról nem jött haza, Los Angelesben maradt. Azt mondta, miért is menne haza az Izabella utcába, naponta felcipelni a szenet a harmadikra, ha Kaliforniában süt a nap. Nyolc évvel később halott volt.
A rendőrség öngyilkosságként zárta le az ügyet, de minden ismerőse biztos benne, Barta Tamást lelőtték a medencés házában. Van, aki szerint a maffia végzett vele, más tartja, nem tudta kifizetni a kábítószer-adósságát, ezért eresztettek két golyót a szívébe.
A háború után, 1948-ban született Budapesten. Villamosipari technikumba járt, ahol az egyik osztálytársát úgy hívták, Fenyő Miklós, akivel országos haverok lettek. Másodikban például egyszerre rúgták ki őket a sok lógás miatt.
Fenyő nem sokkal később megalakította a Syconor nevű zenekarát, de Bartával nem számolt, mert csak hegedülni tudott, az pedig nem fért bele a rock and rollba. Egy évvel később aztán Barta megjelent a próbán és elkezdett gitározni. Mindenki csak tátotta a száját. Autodidakta módon lett a hangszer művésze.
És innen nem volt megállás. A Hungáriában is helyett kapott és amikor megalakult a Lokomotív GT, Presser Gáborék áthívták magukhoz a virtuóz gitárost.
Barta Tamás már akkor sem titkolta, rühellte a rendszert. Ő szabadságot akart, ami számára egyenlő volt a zenével, Amerikával. Amikor a Rolling Stones lemezproducere 1974-ben összehozott egy amerikai turnét a csapatnak, Barta nem jött haza. Főleg, hogy pillanatok alatt belehabarodott a producer, Jimmy Miller titkárnőjébe, Carollba, akivel aztán később össze is házasodtak.
Barta disszidált, az LGT pedig egy felbontott szerződéssel mehetett haza. És innentől már keveset tudni arról, hogy mi történt vele. Az biztos, hogy stúdiózenész lett, még a világhírű Beach Boys-nál is gitározott, jól élt, különösen azután, hogy belekezdett a papír-írószer bizniszbe.
Medencés családi háza lett Los Angelesben, úgy érezhette, számára eljött Amerika. Itthon közben tiltólistára került, ha néha napján leírták a nevét az újságok (mint az Ifjúsági Magazin), akkor nem felejtették el megemlíteni, hogy cserbenhagyta az LGT-t.
Aztán 1982 februárjában jött a hír, hogy Bartát holtan találták a Los Angeles-i házában. Két pisztolygolyót eresztettek a szívébe. A helyi rendőrség öngyilkosságként zárta le az esetet, ám a kint élő magyarok szerint másról volt szó. Egyikük – egy korábbi zenész – állította, hogy a kábítószer miatt halt meg, mert nem fizetett a terjesztőnek, más biztosra vette, a helyi papírmaffia végzett vele, mert önállósítani akarta magát, külön céggel, ez pedig nem tetszett az alvilágnak.
Hajdú Eszter, a neves dokumentumfilm-rendező hosszú éveket töltött azzal, hogy kiderítse, mi történt. Személyes okai is voltak, hiszen Barta itthon maradt édesanyja idős korára náluk lakott. Mikor 2007-ben meghalt, a pincében találtak egy kis dobozt magnókazettákkal. Ezekből derült ki, hogy az anya és a távolba szakadt fia így tartotta a kapcsolatot. Felmondták magnóra a gondolataikat és postára adták. Eszter szerin szívszorító mondatok szerepelnek a szalagokon. Egy anya fájdalmas szavai, aki elvesztette a fiát, hiszen mint disszidens, haza nem jöhetett.
Hajdú Eszter dokumentumfilmje elkészült, úgy volt, hogy év elején mutatják be, ám most azt hallani, nyár végén láthatjuk a Siess haza, vár a mama! című alkotást, amely az LGT egyik kultikus számára utal, amit Barta írt.
Egy biztos, mikor a zenész meghalt, menyasszonya volt, látszólag jólétben élt és semmi nem utalt arra, hogy bajban lenne. A temetéséről a Californiai Magyarság című lap is beszámolt. Mint kiderült, Sierra Nevada hegycsúcsainál szórták szét a gitáros hamvait.
A szénfűtéses, Izabella utcai lakásából végül eljutott Amerikába, luxusautója lett, meg medencés háza, egyik nap Rolling Stones koncertre ment, aztán Prince-re. De túlságosan rövid ideig tartott az amerikai álom.
33 éves volt mikor meghalt.
Nyugodj békében, Barta Tamás!
Szeretettel emlékezünk rád, Tomi!
Forrás: ujsagmuzeum