2019. 06. 23. Szép Ernő – Lila Ákác
Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának előadása
Rendező- Sebestyén Aba
Nyitókép: pantomimosnak látszó alak húz be a színre kiskocsin egy csenevész bokrocskát, vagy talán inkább levélfüzért, amit a sorra megjelenő szereplők felvirágoznak lilára.
Upsz. Hát ez távol áll az általam egykor olvasott romantikus könyvecske Szép Ernős képétől. Ám lassacskán előkerül a bankfiú, a varrónőből épp csak táncoslánnyá avenzsált naív lányka, majd szép lassan a többi már a kötetből is ismerős karakter. Pali / Pálfi Ervin/ a ligetben vár ‘Bizonyosné-ra’ / Kalmár Zsuzsa/, akibe oly szinten bele van esve, hogy botladozik a lírától, miközben összeakad Mancival / Pámer Csilla/ aki azonnal és végzetesen beleszeret Paliba, de gesztusain, testbeszédén túl nem tudja ezt mással kifejezni.
Liget, hinta, virágfal, és a századelő dzsentri világának hangulata, pezsgő, füstös kaszinó, zongoraszó…. a boldogság keresésének labirintusa.
Csalódásba fúló első nagy szerelemről,
a kibontakozni képtelen, vagy csak lassan….talán túl későn visszatérő bizalomról, pénzről, álmokról ,vágyakról és a való világ cinizmusáról, és olykor hazug voltáról szól ez az átirat. Ahogy a nyitókép, úgy a zárójelenet is kilóg Szép Ernő művéből. Annyira, hogy benne sincs. Eredetileg ugyanis lehull a függöny, mikor Mancit táncügynöke Angelusz papa/ három hónapra egy Oroszországból induló világ körüli turnéra küldi barátnőjével, Hédivel / Fülöp Tímea /, így elválasztva őt Palitól.
Ám esetünkben a meghiúsított búcsú után nincs végefüggöny, hanem a szétváló díszlet mögül előtűnik egy dob, gitárok, füstgép, és az addigra táncügynökből nőimitátorrá ‘vedlett’ / Mezei Zoltán/ és a csalódott Pali a bárzongoristával rockbandát alakítva adják elő az Egy szerelem három éjszakája híres betétdalát, az Isten veled Budapest te édest.
Zárásul hagyva a fülekben a fájón romantikus végkifejlet megerősítését :
” Isten veled édes életünk…!?”
Képek: Szakál Adrienn
Szakál Magdolna