A főváros 16 helyszínén mintegy 600 ingyenes szabadtéri minikoncertet hallhat a közönség június 1-je és augusztus 18. között a Zenélő Budapest programsorozat keretében.
Bán Teodóra, a programot szervező Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ (BFTK) ügyvezetője a koncertsorozat pénteki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: az idén újabb helyszínekkel és zenei elemekkel bővült a sorozat. A kínálatban a kávéházi és a szakrális zene is helyet kapott, a dzsessztematika is erősödik. Emellett két új helyszínen – a Magyar Nemzeti Múzeumban és a Millenáris parkban – gyerekprogramok, az utóbbin és a Várkert Bazárban pedig ifjúsági koncertek gazdagítják a kínálatot.
Fotó: Siményi Gergely, BFTK
Elmondta: további új helyszín a budai Vár Hollós kapuja, a Hegyvidéki Kulturális Szalon kávézó-terasza, a Március 15. tér és a Szépművészeti Múzeum.
Kiemelte: a sajtótájékoztató helyszíne, a Magyar Nemzeti Múzeum, amely mind épületével, mind magas színvonalú gyűjteményével és tárlataival történelmi értéket képvisel, 19 felnőtt és 4 gyerek minikoncertnek ad otthont.
Mint mondta, a programsorozat célja, hogy a fővárosba érkezők és a városiak részére tartalmas és minőségi zenei élményt nyújtson a nyár folyamán. Hangsúlyozta: a BFTK szervezésében megvalósuló fesztiváloknak köszönhetően több mint öt millió vendég érkezik Budapestre évről évre.
Fotó: Siményi Gergely, BFTK
A sorozat fellépői a történelmi színhelyekhez köthető, erre az alkalomra készült kamarazenei műsorokkal készülnek, amelyek a zeneirodalom remekeiből, többek között Liszt, Erkel, Bartók, Bach, Haydn, Mozart, Schubert, Csajkovszkij, Chopin, Paganini, Bizet, Verdi, Debussy, Ravel, Muszorgszkij műveiből válogatnak.
Zenélő Budapest(facebook
A fellépő művészek a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, a Magyar Állami Operaház Zenekara, a Budapesti Fesztiválzenekar, a Duna Szimfonikus Zenekar, a Concerto Budapest rendszeresen együtt kamarazenélő muzsikusai, valamint népzenészek, dzsesszformációk és szólisták, vokális kórusok.
Vidoven Árpád, a Miniszterelnöki Kabinetiroda közigazgatási államtitkára kiemelte: a kormány és Budapest Főváros Önkormányzata közös támogatásával megvalósuló Zenélő Budapest különleges, világszinten is egyedülálló attrakciója a fővárosnak.
Felidézte: a programsorozat 2015-ben indult, Kerényi Imre javaslatára, Götz Béla és Götz Nándor ötlete alapján. Mint mondta, a városba érkező vendégek szórakoztató formában kapnak átfogó képet a magyar nemzeti kultúra értékeiről, a koncertsorozat hozzájárul a turizmus élénkítéséhez, Budapest népszerűsítéséhez.
Hangsúlyozta: ahhoz, hogy Budapest elnyerhette az Európa legjobb úti célja címet, nagyban hozzájárult a Zenélő Budapest program is. Az idén ötödik alkalommal megrendezendő eseményt a kormánya 77 millió forinttal támogatja.
Mintegy 400 résztvevője van a rendezvénynek, amelyre több mint 80 próbát tartottak – mondta Götz Nándor, a Zenélő Budapest művészeti vezetője, aki Götz Bélával együtt ismertette a programkínálatot.
A rendezvény keretében a budai Vár Hollós kapujánál huszárzenekari térzene harsan fel. A régi pesti kávéházak hangulatának felidézéséhez a Március 15. téren és a Hegyvidéki Kulturális Szalon kávézójában szerveznek koncerteket.
A Vajdahunyad várában erdélyi népzene hallható, a Várkert Bazár Gloriettjénél huszárruhás rézfúvós kvintett, a Szárazárok színpadon fiatal művészek lépnek fel. A Szent István-bazilika előtt harangjáték csendül fel egy ütőegyüttes és fuvolaművész előadásában, míg a margitszigeti Zenélő kút pavilonjánál rokokó ruhába öltözött zenészek vonósnégyese és egy klarinétművész lép fel. A Műcsarnok lépcsőin
szaxofonegyüttes játszik, klasszikusokat szólaltatnak meg dzsessz hangszerelésben; a Központi Vásárcsarnokban cigányzene hallható. A Magyar Nemzeti Galériánál, a Budavári Palota Savoyai teraszán gitárosok és a képzőművészeti egyetem festő hallgatóinak performansza, a Szentháromság téri zenepavilonnál kórusfesztivál várja a közönséget.
MTI