Kezdőlap Egyebek Nem sorolja többé a mentális rendellenességek közé a transzneműséget a WHO

Nem sorolja többé a mentális rendellenességek közé a transzneműséget a WHO

384
0

Képtalálat a következőre: „WHO”Nem sorolja többé a mentális és viselkedésbeli rendellenességek közé a transzneműséget az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) – számolt be róla a BBC News.

    A WHO szombaton elfogadott, új globális diagnosztikai kézikönyve számos nagy változást tartalmaz. A transzneműséget az újonnan elfogadott változatban már nem a mentális és viselkedésbeli rendellenességek között említik, hanem a szexuális egészség fejezetben.

Transznemű zászló.jpg
Ahogy a szervezet egyik szakértője leszögezte: a transzneműség “valójában nem mentális egészségi állapot”.

A Human Rights Watch nemzetközi emberi jogi szervezet szakértői szerint ennek a változtatásnak “világszerte felszabadító hatása lesz”.

A WHO új kézikönyve, az ICD-11 szerint a transzneműséget az ember tapasztalt neme és a hozzárendelt neme közötti jelentős és tartós inkongruencia (össze nem illőség) határozza meg. A korábbi kézikönyv a nemi identitás zavaraként írta le az állapotot, és ennek megfelelősen a mentális és viselkedésbeli rendellenességek közé sorolta.

Benjamin Melzer – A 28 éves fitneszmodell volt az első transz férfi, aki szerepelt a Men’s Health német kiadásának borítóján. A videót, amelyben gyerekkoráról mesél, eddig 5 millióan nézték meg YouTube-on és 50 ezren követik Instagramon.

Evie Andrew

Lale Say, a WHO reprodukciós egészségi szakembere hangsúlyozta: a szakértők ma már többet tudnak a transzneműségről, világos, hogy nem a szellemi egészséggel van összefüggésben, és mivel a korábbi besorolás megbélyegzi a transzneműeket, fontos volt, hogy ezen változtassanak.

Hannah Winterbourne – A legmagasabb rangú katona a brit hadseregben és egyben annak transznemű követe. Számos alkalommal szerepelt már újságokban és televíziós műsorokban.

“A stigmatizáció visszaszorítása, ugyanakkor a szükséges egészségügyi beavatkozásokhoz való hozzáférés biztosítása érdekében egy másik fejezetbe helyeztük át” – fűzte hozzá.


Graeme Reid, a Human Rights Watch-nak a leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű közösség jogaival foglalkozó igazgatója hangsúlyozta, hogy a kormányoknak az új követelményeknek megfelelően kell megváltoztatniuk egészségügyi rendszereiket és törvényeiket.

Az egyes országoknak 2022 januárjáig kell végrehajtaniuk a változtatásokat.

MTI/humenonline.hu

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét