Ady Endre halála, az első világháború és a trianoni döntés után Brüll Adél, a híres Ady-múzsa és férje Gödöllőn élnek. A házaspárnak szembe kell néznie a múlttal, ki kell beszélniük az elhallgatott, elviselt élethelyzeteket, hogy mitől maradtak együtt, mitől tartanak ki még mindig egymás mellett. Az amúgy sem egyszerű viszonyokat a helyi fűzfapoéta, Kokas Pál bonyolítja.
Diósy Ödön és Léda háza legendás, titkokat őrző ház volt Gödöllőn, amelyben elzárva élt a városiak által megvetett vérbajos asszony elmebeteg húgával, Margittal, valamint a férjjel, aki a drámában döntő lépésre készül.
Fotó forrása: kiralyikastely.hu |
A gödöllői kastély déli szárnyainak egyikében Grassalkovich II. Antal alakíttatott ki színháztermet, ahol a Budán, Pesten és Győrben is fellépő német vándortársulatok játszottak. A színházat 1867-ben megszüntették, amikor a kastélyt megvásárolta a magyar állam, és koronázási ajándékként I. Ferenc József és Erzsébet királyné használatába adta. A színház berendezését elárverezték, belső terét két födém beépítésével ismét három szintre tagolták.
Fotó forrása: kiralyikastely.hu |
Ez a szerkezet maradt fenn 1986-ig, amikorra a kastély II. világháború utáni, méltatlan hasznosítási formái következtében az épület állapota erősen leromlott, és a födém leszakadt. A falkutatás a korabeli berendezés és színpadtechnika nyomait is egyértelműen feltárta. Az épületszárny helyreállítása 2002 májusában kezdődött, a színház üzemeltetéséhez szükséges háttérfunkciókat két, újonnan beépített pinceszinten alakították ki.
Forrás: MTI
További információk: itt.