A 2013-ban megválasztott Ferenc pápa az első jezsuita rendből származó egyházfő, az első az amerikai kontinensről és egyben a déli féltekéről, valamint az első, aki a Ferenc nevet választotta.
A pápa iránti érdeklődést mutatja, hogy a beiktatása óta már több játékfilm és dokumentumfilm is készült róla. Ezek közül több szempontból is kivételes a Pope Francis – A Man of His Wordcímmel a 2018-as Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon debütált alkotás, amely azon ritka filmek egyike, amelyek a Vatikánnal szoros együttműködésben készültek.
Wenders – aki az olyan klasszikusok mellett, mint a Párizs, Texas vagy a Berlin felett az ég,több Oscar-díjra jelölt dokumentumfilmet is rendezett – példátlan betekintést nyert a pápa életébe. 2014-től kezdve több éven keresztül, számos, hosszúra nyúlt találkozó során tehetett fel kérdéseket a katolikus egyházfőnek, emellett a Vatikáni Televízió olyan exkluzív archív felvételeket is a rendelkezésére bocsátott, amelyeken Ferenc pápa gyermekekkel és idősekkel, szegénynegyedek és menekülttáborok lakóival, természeti katasztrófák túlélőivel vagy világvallások és nemzetek vezetőivel találkozik. Az alkotásban használt vizuális stílusnak köszönhetően a nézők egészen közel kerülhetnek a pápához, aki személyesen is megszólítja a közönséget.
A másfélórás lelki gyakorlatnak is felfogható alkotás vezérfonalát Ferenc pápa őszinte és komoly, olykor a tőle megszokott humorral fűszerezett személyes vallomásai adják. Ezek során bensőséges közelségben osztja meg a nézőkkel a vallásról, életről, halálról és olyan további, mindannyiunkat érintő aktuális kérdésekről vallott nézeteit, mint az előítéletek, a társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek, a bevándorlás vagy a környezetvédelem.
A család, a munka, a művészet és tudomány témái mellett kényes, sokakat megosztó kérdések is szóba kerülnek, mint a melegek helyzete vagy az egyházban előfordult visszaélések.
Wim Wenders filmje Ferenc pápa – Egy hiteles ember címmel 2019. április 18-tól látható a hazai mozikban.
kultúra.hu