Az, hogy most itt vagyunk és a jeles szerzők remélhetőleg kiválóan sikeredő műveit képzett és invenciózus fiatal rendezők állítják színre, jelzik: valahányan komolyan vesszük mind a műfajt, mind magunkat – mondta beszédében Fekete Péter. Kiemelte, hogy a bábszínház az első lépés a színházak világa felé, ám azt is hozzátette, hogy szerinte „a jó bábszínház korosztály-független”, egyként fogalmaz meg üzenetet a gyermekeknek és a felnőtteknek, mint ahogy azt a nemzetközi tapasztalatok is alátámasztják.
A házigazda, a Békéscsabai Napsugár Bábszínház négy napon át játszik együtt bábosokkal, írókkal, színészekkel, rendezőkkel, zenészekkel. Az idén az esemény társrendezője a veszprémi Kabóca Bábszínház, amelynek színészei részt vesznek a versenyben.
A megnyitót követően este húzzák ki a témát a Békés Megyei Hírlap egyik cikke alapján, amelyből éjszaka a három író színdarabot alkot, s dől el, hogy melyik színészcsapat, melyik író munkája alapján kezd el dolgozni. Rendezőként Bereczki Csilla, Halasi Dániel és Perényi Balázs dolgozik a csapatokkal. A színészcsapatok az idén a Békéscsabai Napsugár Bábszínház és a veszprémi Kabóca Bábszínház színészeinek, valamint a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem hallgatóinak részvételével állnak össze.
A csapatok ezután az idővel versenyt futva dolgoznak az előadásokon. Feladatuk, hogy mindhárom darabhoz bábokat, bábos kellékeket készítsenek, így a műhelyek is 24 órás készenlétben állnak. A fesztivál igazi különlegessége a nyilvánosság. Az érdeklődők a próbafolyamatot is végig kísérhetik, így az olvasópróbától a tapsig részesei lehetnek a produkciók születésének. A kész előadásokat a közönség március 24-én, vasárnap 15 órától láthatja az Sík Ferenc Kamaraszínház színpadán.
A szakmai zsűri az idén a legjobb színészt és színésznőt, a legizgalmasabb férfi és női karaktert, a legjobb rendezőt és a legjobb drámát díjazza. A nézők szavazhatnak a nekik legjobban tetsző előadásra, amely közönségdíjat kap.
Forrás: MTI
Fotók: beol.hu