Végre a naptár szerint is itt a kedvenc évszakunk, március 20-án pedig a csillagászati tavasz is beköszönt. És ha még ez sem lenne elég, idén április 5-én kezdődik a kulturális tavasz: ekkor indul ugyanis a Budapesti Tavaszi Fesztivál, ahol világsztárok és izgalmas produkciók követik egymást a város legjobb helyszínein. Emanuel Gattól a Budapest Art Weekig mutatunk néhány különlegességet, amelyek segítenek végérvényesen magunk mögött hagyni a telet és felvenni az évszak ritmusát.
Akvárium Tavasz Terasz © Posztós János
Napfény a léleknek: SUNNY
Vajon milyen hangon szólna a tavasz, ha zene lenne? Marvin Gaye Sunny című dala sokak szerint ott van a lehetséges befutók között. A tiszta tánc műfajában alkotó, izraeli–marokkói származású táncművész-koreográfus, Emanuel Gat jó érzékkel ezt a megunhatatlan és számtalan formában feldolgozott, derűs dallamot emelte előadása, a SUNNY középpontjába. Sőt, a zenész-producer Awir Leonnal közös munkának köszönhetően egy olyan magával ragadó koreográfia született, amelyet a világklasszis táncosok mellett az élőben kevert zene tesz igazán felejthetetlenné. A Budapestre már-már hazajáró, kiváló tánctársulat április 12-én és 13-án veszi birtokba a Trafó színpadát, hogy hozzon nekünk egy kis napfényt.
SUNNY © Julia Gat
Emanuel Gat Dance & Awir Leon – SUNNY
Kiállítások, workshopok és orosz kortársak a Budapest Art Weeken
A napsütést a szó szoros értelmében is élvezhetjük, amikor a Budapest Art Week (BAW) ideje alatt a legmenőbb és legérdekesebb fővárosi galériák, múzeumok és kiállítóterek között sétálva válogatunk közel 70 helyszín több mint 90 kiállításából, illetve az azokhoz kapcsolódó programokból. Az április 9. és 14. között zajló eseménysorozat fókuszában ezúttal az orosz kortárs képzőművészet áll majd: a központi kiállításon a nagy nevek mellett olyan elismert orosz alkotók munkáival találkozhatunk, akiket Magyarországon még nem láthatott a közönség. A legkülönbözőbb gyűjteményeket mindössze egyetlen belépővel látogathatjuk. A fesztivál olyan helyszínekkel bővült, mint a Mai Manó Ház, a Rugógyár Galéria, a Szépművészeti Múzeum vagy az Ybl Budai Kreatív Ház. Nevezz be egy vezetett sétára a Pesti Vigadóban vagy a Vasarely Múzeumban, vagy nézd meg a Várkert Bazárban a nagy sikerű londoni kiállítás, a David Bowie arcai tárlatvezetéséről készült filmet!
Budapest Art Week
Hamupipőke, ahogy csak a Mariinszkij Balettegyüttes tudja
Mind a balettrajongók, mind a családok számára ideális program a Budapesti Tavaszi Fesztivál egyik legjobban várt produkciója, a 236. évadánál tartó szentpétervári Mariinszkij Színház Balettegyüttesének Hamupipőkéje, ahol nem más fogja majd a karmesteri pálcát, mint a világhírű Valerij Gergijev. A 19–20. század fordulójától kezdve a műfaj legnagyobb sztárjai kerültek ki a társulatból, és most is a legkiválóbb táncosokat vonultatja fel. Az együttes történetében jól megfér egymás mellett klasszikus és kortárs: a Prokofjev elragadó balettmeséjéhez megálmodott koreográfia ennek jegyében egyszerre klasszikus és kísérletező. Az orosz–amerikai Alekszej Ratmanszkij 2002-ben Gergijevvel szorosan együttműködve, a zenei anyag mélyére nyúlva alakította ki a koncepciót.
Mariinszkij Balettegyüttes: Hamupipőke, Diana Vishneva © N Razina
#felafejjelbudapest: a Bauhaus és a „Holnemvolt Pest” nyomában
Minőséget vagy csak egy stílust jelent a Bauhaus? Miért kerülnek többe egy Bauhaus-házban az eladó lakások, mint a hasonló korú, de más jellegű épületekben? Milyen lenne, ha úszó szállók lebegnének a Dunán, és az Andrássy hídon kelnénk át Budára? Többek közt ezekre a kérdésekre is választ kapunk a #felafejjelbudapest nevű társadalmi-építészeti projekt kétórás vezetett sétáin. A kezdeményezés célja, hogy Budapest utcáit járva kicsit megálljunk, és élvezzük a műalkotásnak is beillő épületek, szobrok látványát. Április 6. és 16. között a Bauhaus 100. évfordulója alkalmából szervezett, Történetek a kaputelefontól a gyorsliftig című eseményen Bauhaus-épületek között kalandozhatunk, míg a Holnemvolt Pest elnevezésű túrán a Budapestre tervezett, de végül meghiúsult merész építészeti tervek gondolatával játszunk. A séták ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek! Nem érdemes kihagyni a Ludwig Múzeum Bauhaus100. Program a mának című kiállítását sem, amely a színelmélettől a fényművészetig többféle tematikus fókuszcsoportban járja körül a Bauhaus tevékenységét, amire kortárs alkotók munkái reflektálnak.
#felafejjelbudapest
POKET-szülinap és 12 szék
Nincs tavasz önfeledt olvasás nélkül: zene és irodalom fonódik össze április 7-én a POKET zsebkönyvek 1. születésnapján a MOMkultban. A Vígszínházból ismert Vecsei H. Miklós és ifj. Vidnyánszky Attila nevével fémjelzett Sztalker Csoport olvasás-népszerűsítési projektje keretében Grecsó Krisztián irodalmi vezetésével Budapest fontos csomópontjain helyeztek el zsebkönyv-automatákat, és a budapestiek egyszerűen imádták és imádják az ötletet és a kis, színes borítójú könyveket. Ezen az estén Háy János író, költő és Beck Zoli (30Y) Háy Come Beck nevű formációjának koncertjével ünnepelnek. Vecsei H. Miklóssal a TRIP Hajón, a 12 szék című előadás április 17-i bemutatóján is találkozhatunk, ahol többek közt Hegedűs D. Géza, Rába Roland és Láng Annamária társaságában tizenkét, nyomokban oroszos dalban mesél el egy izgalmas hajszát.
Vecsei H. Miklós, Forrás: szinhaz.org
PONT Fesztivál – Hazai és balkáni kincsek az egész családnak
Az UNESCO szellemi kulturális örökségeket felvonultató listáján szereplő hagyományok, szokások, táncok, ízek, magyarországi és balkáni kincsek, kézműves-foglalkozások és felejthetetlen pillanatok: április 12-től 14-ig igazi háromnapos „fesztivál a fesztiválban” várja a betérőket Budapest-szerte, illetve a Várkert Bazárban. A PONT Fesztivál keretében a budai Várban is találkozhatunk a telet elűző mohácsi busókkal, illetve egy, a busójárást bemutató kiállítással, emellett számtalan további ingyenes program várja a családokat. Zenei fronton többek közt Gryllus Vilmos, az Albanian Iso-Polyphonic Choir, Herczku Ágnes, Bognár Szilvia, Nikola Parov és Balogh Kálmán világhírű cimbalomművész gondoskodik a felhőtlen hangulatról.
forrás: btf.blog.hu
PONT Fesztivál © Pályi Zsófia