A már az 1780-as évektől magyar vonatkozású dokumentumokat gyűjtő Széchényi Ferenc érdeklődése kezdetben elsősorban az oklevelekre, kéziratokra terjedt ki. Figyelme fokozatosan fordult a magyar nyelvű, Magyarországon létrehozott, vagy külföldön előállított, de magyar szerzőtől származó, illetve magyar vonatkozású nyomtatott dokumentumok felé. A század végére olyan nyomtatványgyűjteménnyel rendelkezett, amely gyűjtőkörét és teljességét tekintve egyedülálló volt Magyarországon. A Bibliotheca Scientiae et Artis sorozat most megjelent, 11. kötetéből kiderül, hogyan történt a könyvgyűjtemény rekonstrukciója a nemzeti könyvtárban.
Széchényi Ferenc és Festetics Julianna Fotó: mek.oszk |
Tudta, hogy a könyvtárlapító Széchényi Ferenc maga is folytatott zenei tanulmányokat? A család művészet- és kultúraápoló tagjai közül a muzsika szeretetével és művelésével Széchényi legidősebb fia, Lajos gróf tűnt ki leginkább, aki Franz Schuberttel is kapcsolatban állt. A kiadványban részletesen bemutatjuk, milyen szerepet játszott a zene a család életében.
Az Országos Széchényi Könyvtár mintegy 1800 incunabulumot őriz: ez a Magyarországon fellelhető teljes ősnyomtatvány-állomány egynegyede. A kötet az olvasó figyelmét igyekszik felhívni néhány olyan érdekességre, amelyet a könyvekben található tulajdonosi bejegyzésekből ismerhetünk meg.
Ősnyomtatvány Fotó: oszk.hu |
Az OSZK 215 – Tanulmányok egy évforduló tiszteletére címet viselő kötetben három fejezetbe rendezve olvashatók a könyvtáralapító gróf Széchényi Ferencről, családjáról, környezetéről, az alapkönyvtárról és a több mint két évszázada folyamatosan gyarapodó gyűjteményről szóló munkák.
A nemzeti könyvtár az ezredforduló óta rendszeresen megszervezi a maga intézményi konferenciáját, hogy saját műhelyei, kutatói eredményeit bemutathassa. Mindezt 2010 óta az akadémiai és egyetemi szféra hazai legkiválóbbjaival együtt teszi. A Bibliotheca Scientiae et Artis könyvsorozatot 2010-ben indították útnak a Gondolat kiadóval, ahol e konferenciák szerkesztett, válogatott anyagát kötetben is közreadják.
Fotó: oszk.hu |
A sorozatot Buda Attila irodalomtörténész és Boka László sorozatszerkesztő, az OSZK Kiadó vezetője, a legújabb kötetet Szilágyi Márton irodalomtörténész mutatja be március 7-én 16 órakor az Országos Széchényi Könyvtár 516-os Tanácstermében.
Forrás: Országos Széchényi Könyvtár