Kezdőlap Szakácsművészet Lángos

Lángos

420
0

Lángos

A képhez tartozó alt jellemző üres; lángos.jpg a fájlnév

 Nincs annál felemelőbb érzés, mint amikor mi készíthetjük el a családnak az ételeket! A főzést és a sütést is lehet művészetnek mondani, hiszen mint bármely más tevékenység az étel is lehet alkotás. A legnagyobb örömöt az jelenti, amikor a család jóízűen falatozik, és a végén megköszönik az ételt.  

 

Azért lángossal kezdem a recepteket, mert nagyon egyszerű, kevés energiával járó, kitűnő, olcsó reggeli és vacsora készülhet belőle. Nem kell hozzá más, mint liszt, víz, élesztő és olaj. Azt is elárulom, hogy nem csak olajban vagy zsírban lehet sütni, hanem a gáztűzhely sütőjében is! Tovább fokozom a lehetőségeket, mert ha elfogyott otthon a kenyér, és nincs rá mód, hogy vegyünk a boltban kenyeret, akkor kis formaedényben, de lehet tepsiben is, a masszát egyben, vagy gombócokban is meg lehet sütni. Rövid időn belül el is készült a saját kenyerünk!

 Lényegesen olcsóbban, mintha az üzletben vettük volna!

 Ha különleges kenyeret akarunk sütni, akkor megkenhetjük az alább leírt fokhagyma öntettel is. /A kenyér sütése kb. fél órát vesz igénybe. Fél óra után érdemes ránézni. 180 C-fokon sütöm./ Amikor megsült, vízzel megkenem többször átkenem a kenyeret, utána fóliával letakarom és így hagyom kihűlni. Akkor nem lesz kőkemény a héja.

A képhez tartozó alt jellemző üres; lángos2.jpg a fájlnév

   De még ezt is fokozhatjuk azzal, hogy tepsi nagyságúra kinyújtjuk a tésztát, és különböző feltétet kenünk rá. Én többnyire tejföllel elkevert kockára vágott hagymát és felvágottat rákenem a kenyértésztára. Együtt sütöm meg. Még a teljes megsülés előtt megszórom sajttal. Kitűnő, olcsó vacsora, amit sokféleképpen lehet variálni.

   Lehet száraz és rendes élesztőt is használni. Én száraz élesztőt veszek, egyszerre többet is, mert sokáig eltartható és biztosan felfut. Fél kiló kenyérre az egész zacskó élesztőt beleöntöm.

 

 A 2 dkg élesztőt felfuttatjuk 3-4 dl langyos, fél mokkáskanál cukros vízben, közben elkeverjük az 1 evőkanál sót a lisztben! Bármit süssünk is lisztből, azt mindig kavarjuk el kanállal, hogy az összeállt liszt szétszóródjon. Így sokkal finomabb, lágyabb tésztát kapunk. Ha felfutott az élesztő, /habos lesz,/ akkor a liszt közepén kanállal mélyedést készítünk, amibe fokozatosan öntjük a felfuttatott élesztős vizet, miközben kézzel eldolgozzuk a tésztát. Lágy cipót formálunk, majd megszórjuk liszttel a tetejét és 30 percig állni hagyjuk. Ha letelt a fél óra, akkor meglocsoljuk 1 dl olajjal, amit kézzel elsimítunk, és a tészta alá nyúlva, óvatosan megemelgetjük, hogy mindenütt olajos legyen. Így hagyjuk ismét állni 15 percet.

A képhez tartozó alt jellemző üres; lángos3.jpg a fájlnév

Ha letelt a negyedóra, akkor gombócokat formázunk, és még 5 percig állni hagyjuk. Körülbelül 8 kis gombóc jön ki ebből az adagból.

  Ha letelt az 5 perc, akkor forró olajba tehetjük a gombócokból szétlapított és széthúzott tésztát! Mindkét oldalát megsütjük. Gyorsan elkészülnek.

A képhez tartozó alt jellemző üres; lángos4.jpg a fájlnév

  Bármilyen feltéttel, fokhagymaöntettel, tejföllel, sajttal tálalhatjuk.

 

Fokhagymaöntet

  A fokhagymaöntet is nagyon egyszerű és finom! Míg kel a tésztánk, közben elkészítjük a fokhagymaöntetet.

 

  Kell hozzá: 1 dl víz, 1 dl olaj, 5-6 gerezd fokhagyma és 1 mokkáskanál só. A fokhagymát apróra vágjuk, vagy passzírozzuk és bele tesszük a sós, vizes olajba. Jól keverjük el, és tegyük a hűtőbe, hogy egy kicsit álljon, összeérjenek az ízek.

 

Verók Tünde

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét